Podpora obnovitelných zdrojů už stála přes 200 miliard

foto: morgueFile.com

Symbolem obnovitelných zdrojů jsou v České republice solární elektrárny. Foto: morgueFile.com

Výše poskytnuté podpory obnovitelným zdrojům energie (OZE) loni v Česku opět vzrostla. Meziroční nárůst byl o 7,2 procenta na 43,5 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu OZE v Česku vyplaceno už více než 205 miliard korun.

Obnovitelné zdroje mají dlouhodobě velké zastánce v ekologických aktivistech i části politického spektra. Podle svých příznivců by se měl zvýšit jejích podíl v energetickém mixu zejména na úkor uhlí. Jenže jejich provozování stojí daňové poplatníky obrovské peníze. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu má stát na podporu OZE do roku 2030 vyplatit neuvěřitelný bilion korun.

Čtěte také:
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

V druhé polovině loňského roku se řadu měsíců řešila výplata podpory pro letošní rok. Energetický regulační úřad (ERÚ) ji odmítal většině obnovitelných zdrojů vypsat. Argumentoval chybějícím schválením Evropské komise. Podporu nakonec úřad vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková následně odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu, který výplatu svým podpisem v době její nepřítomnosti umožnil.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na více než 40 miliard korun v letech 2014 a 2015.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru