Politici odkryli energetické karty

Zástupci politických stran se na semináři „Budoucnost české energetiky ve světle volebních programů politických stran“ věnovaném budoucnosti energetiky shodli na potřebě státní podpory posílení pozice jádra. Minimálně pro nejbližší roky pak coby jeden z klíčových energetických zdrojů vidí rovněž stále uhlí. Více najdete v reportáži iUHLI TV.

Politici napříč stranami projevili jednotný názor, že je nutné prodloužit provoz jaderné elektrárny v Dukovanech a rovněž postavit další jaderné bloky. Zástupci dvou největších stran ČSSD a ANO se pak shodli i na tom, že by společnosti ČEZ měl s jejich výstavbou pomoci stát. „ČEZ to sám nemůže zvládnout,“ uvedl místopředseda ČSSD a volební lídr v Praze Petr Dolínek. K tomuto názoru se připojil i energetický expert Hnutí ANO Pavel Pustějovský.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Zástupci politických stran se vyjádřili rovněž k budoucnosti uhlí. Napříč politickým spektrem panuje shoda na tom, že útlum těžby a využívání uhlí nesmí být zbrklý, ale naopak pozvolný a svázaný se zvyšováním podílu jádra v českém energetickém mixu.

Útlum využívání uhlí musí být velmi pozvolný a racionální proces, v žádném případě nesmí jít o unáhlené řešení,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který současně kritizoval neochotu přijímat vážná politické rozhodnutí. „Bohužel to nesouvisí jen s energetikou. Z politiky se stala marketingová záležitost a těch vážných politických rozhodnutí moc politiků schopných není. Navíc v posledních letech vyhrává zelená ideologie,“ prohlásil Skopeček.

Velmi podobně vidí situaci i zástupci ČSSD, ANO, lidovců a komunistů. „Zatím nepovažujeme za nutné řešit prolamování limitů těžby, ale vše bude záviset na tom, jak se bude či nebude dařit výstavba nových jaderných zdrojů,“ řekl energetický expert KDU-ČSL Robert Šťastný.

Pro budoucnost českého uhlí bude velmi významným momentem rok 2019. Právě tehdy bude vláda přehodnocovat potřebu uhelných zásob a rozhodne také o případném prolomení limitů těžby na lomu ČSA.

O budoucnosti české energetiky se bude rozhodovat také na evropské úrovni. Na začátku příštího roku bude Evropský parlament schvalovat balíček norem, který bude pro členské státy závazný. V této souvislosti zazněly varovné hlasy před přílišným tlakem na rychlý přechod k obnovitelným zdrojům, jaký můžeme sledovat třeba v sousedním Německu. Na jeho negativa upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Obávám, že my to zaplatíme. Německá společnost je finančně dostatečně silná, aby to unesla, ale země kolem na to nemusí být připraveny,“ řekl Dlouhý.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků