Polsko bude na jádro shánět miliardy v zahraničí

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski odhaduje celkovou investici na zhruba 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Foto: wikipedia.org Adrian Grycuk

Na výstavbu první jaderné elektrárny bude Polsko do roku 2040 zřejmě potřebovat od zahraničních investorů zhruba 30 miliard dolarů (683 miliard korun). Prohlásil to ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Celkovou investici odhaduje zhruba na 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun).

Polsko, které většinu elektřiny vyrábí v uhelných elektrárnách, plánuje stavbu jaderné elektrárny o kapacitě šesti gigawattů (GW), s případným rozšířením na devět GW, aby snížilo uhlíkové emise a zajistilo si dodávky elektrické energie.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Ministerstvo energetiky předpokládá, že první jednotka elektrárny o kapacitě 1,0 až 1,5 GW má být hotova do roku 2033, celý projekt šesti až devíti GW pak do roku 2043. Vláda nyní pracuje na jeho financování.

Od investorů potřebujeme zhruba 30 miliard dolarů, nicméně tyto prostředky budou zapotřebí během 20 let,“ řekl Tchórzewski podle agentury Reuters.

Polsko doufá, že projekt podpoří Spojené státy. Obě země už podepsaly memorandum o spolupráci v energetice, včetně té jaderné. Ministr dnes dal najevo, že by se mohli zapojit další zahraniční partneři.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry