Doba čtení:1 m, 31 s
grzegorz_tobiszowski_2008-wkkipedia-pis_compressed
Náměstek ministra energetiky Tobiszowski oznámil rozsáhlé převzetí menších polských dolů. Foto: wikipedia.org PiS

Polská vláda plánuje v rámci restrukturalizace sektoru těžby uhlí sloučit společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG) a Katowicki Holding Weglowy (KHW). Největší polský těžař PGG převezme všechny doly menší KHW a spojená skupina poté bude moci získat nový kapitál, uvedl náměstek ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

PGG, která letos převzala aktiva ztrátové polské černouhelné jedničky Kompania Weglowa, vlastní pět dolů s těžbou kolem 30 milionů tun ročně a zaměstnává zhruba 32.000 lidí. KHW se čtyřmi doly a asi 13.000 zaměstnanci těží kolem deseti milionů tun za rok. Podrobnosti sloučení budou známy v lednu, řekl náměstek podle agentury Reuters.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Do PGG v rámci restrukturalizace sektoru slíbily investovat státem vlastněné energetické podniky Energa, PGE a PGNiG celkem 500 milionů zlotých (tři miliardy Kč). KHW potřebuje k přežití asi 700 milionů zlotých, zejména ke splacení dluhopisů vydaných v roce 2012. O investici do KHW vyjádřila zájem další energetická společnost Enea.

Restrukturalizace uhelného sektoru je jednou z priorit polské konzervativní vlády. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni vyhrála volby mimo jiné se slibem, že bude zabraňovat zavírání dolů. Některé doly se však už kvůli přebytkům suroviny a ztrátovosti zavřít musely.

Evropská komise minulý měsíc schválila plán polské vlády, který má podpořit zhruba osmi miliardami zlotých (asi 48 miliard Kč) uzavírání nekonkurenceschopných černouhelných dolů. Doly mají být uzavřeny do roku 2018.

Polsko zajišťuje většinu produkce elektrické energie v uhelných elektrárnách. Nejstarší a nejméně efektivní z nich mají být v rámci unijní regulace emisí oxidu uhličitého uzavírány v příštích letech.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu