Přátelé si domy nebourají, věří lužičtí Srbové

Proschim škola. Foto: wikipedia.org

Podle lužických Srbů by bourání vesnic kvůli těžbě uhlí mohlo poškodit tradičně dobré vztahy mezi touto slovanskou menšinou a Čechy. Foto: wikipedia.org

Lužičtí Srbové očekávají, že Energetický a průmyslový holding (EPH) po převzetí východoněmeckých hnědouhelných dolů od švédského koncernu Vattenfall nebude pokračovat v bourání jejich vesnic.

Podle saského poslance Heiko Kosela, který v zemském sněmu zastupuje zájmy lužických Srbů, by bourání vesnic kvůli těžbě uhlí mohlo poškodit tradičně dobré vztahy mezi touto slovanskou menšinou a Čechy.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal tento týden od Vattenfallu doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf. Cenu akvizice žádná ze stran nezveřejnila. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku. Musí ji ještě schválit švédská vláda.

Čtěte také:
Křetínský s Kellnerem ještě nemají vyhráno
Němci hodnotí prodej Vattenfallu opatrně

Podle Kosela může převzetí lužických dolů českou firmou posílit vztahy mezi Českem a Německem i mezi Českem a Saskem. „Proto přeji EPH hodně úspěchů při angažmá v Lužici. Tyto úspěchy se však dostaví jen tehdy, pokud EPH zruší plánované bourání lužickosrbských vesnic,” řekl poslanec za Levici.

Konec dolů v roce 2040

Bourání vesnic a těžba hnědého uhlí ležícího pod nimi prý není nutné při zachování předchozího závazku Vattenfallu, že východoněmecké uhelné elektrárny ukončí provoz nejpozději v roce 2040. Ke stejnému závazku se podle Kosela přihlásili i noví čeští vlastníci.

Pokud by EPH na tuto možnost nepřistoupil, byly by politické škody i poškození dobrého jména obrovské. Mohlo by to zpochybnit celkový úspěch aktivit firmy v Lužici,” varoval poslanec.

Na rozdíl od Švédů má české obyvatelstvo tradičně velký a hluboce zakořeněný zájem o osud lužických Srbů,” řekl Kosel. Připomněl, že Češi pomáhali při vzniku rozhlasových stanic v lužické srbštině a že v Česku stále existují sdružení udržující intenzivní kontakty, například Společnost přátel Lužice. „Kdyby EPH zničil lužickosrbské vesnice, tak by to vzhledem k historickým souvislostem bylo vnímáno jako systémová změna ve vztazích a narazilo by to na neporozumění a odpor nejen u nás, ale i ve velké části politického spektra a občanské společnosti v Česku,” uzavřel poslanec.

Mohlo by vás zajímat:
Hraje Křetínský v Německu vabank?
Aktivisté demonstrovali u Vattenfallu
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny