Přestane lidstvo používat ocel?

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a všichni její kolegové usilující o uhlíkově neutrální Evropu do roku 2050 ve svém úsilí jako by zapomněli na to, že CO2 neprodukuje jen energetika a automobily.

Pálení uhlí v elektrárnách a domácnostech je jedním z hlavních kamenů, který leží v žaludku nové předsedkyně Evropské komise. Není ovšem zdaleka sama. V Evropském parlamentu má stovky kolegů, kteří spatřují v CO2 něco jako „Velkého Satana“, kterého zničí jen naprosté zrušení fosilních paliv. Jenže při tom zapomínají na to, že uhlí se nepálí jen v elektrárnách. Ono se totiž pálí i v hutích. Stejně, jako se benzín a nafta nepálí jen autech.

Čtěte také:
Norská (eko)logika
Fosilní peníze Norům nesmrdí

Hutí je samozřejmě po světě podstatně méně, než uhelných elektráren. Ale emise CO2 vypouštějí v množství, které není úplně malé. Co s tím? Kouř z hutí totiž musí zákonitě být trnem v oku všem Greenpeace a podobným skupinám, protože „zabíjí lidi“, jak argumentují třeba při svých protestech u dolů a elektráren. Při současném vypjatém a nekritickém tažení proti tomuto plynu prostě nemůžou hutě zůstat stranou. Co s tím?

Emise na nulu zatím prostě srazit neumíme. Topit dřevem (to se zatím ještě může, ba prý je to vlastně ekologické) v hutích nedává smysl a s plynem to zatím také nějak nefunguje. Ostatně i plyn je fosilní palivo, takže tudy cesta také nevede. Co s hutěmi tedy EU udělá?

Nejspíš jim zkusí trochu zpřísnit emisní limity a jinak budou mít hutě na pálení uhlí pardon. To považuji za nejpravděpodobnější. Jenže to nemusí tak dopadnout. Protože ocel, plechy, trubky a roury a podobně zkrátka potřebujeme. Například emisní limity můžou být stanoveny tak přísně, že pro firmy bude jednodušší zavřít v Evropě krám a přesunout se do Asie, která k emisím přistupuje podstatně volněji, pokud se jimi vůbec zabývá. Protože o emisních limitech v Evropském parlamentu hlasuje sedm stovek laiků, kteří nemají o skutečných možnostech současných technologií ani páru, může se to stát docela snadno.

EU v takovém případě bude o něco blíž ke své vysněné uhlíkové neutralitě. A zároveň zase o hodně závislejší na dovozu z Číny a dalších asijských zemí. Ty – navíc – budou kvůli tomu o to méně uhlíkově neutrální. Myslím, že se tomu říká „vylít s vaničkou i dítě“…

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou