Doba čtení:1 m, 20 s

Sokolovské uhelné pomáhá při těžbě uhlí unikání cisterna Caterpillar. Jejím hlavním úkolem je hašení samovzníceného uhlí. Čekají na ni ale i další úkoly v podobě skrápění přístupových cest a čištění uhelných tras a přesypů.

Stroj na podvozku kloubového třínápravového dampru Cat® 730C je výsledkem spolupráce s jičínskou firmou Kobit, díky níž se podařilo sestavit univerzální cisternu do obtížného terénu. Mezi její největší přednosti patří nainstalované vodní dělo, ovládané přímo z kabiny řidiče, a schopnost pracovat s nejrůznějšími vodními zdroji.

Kromě hlavního čerpadla může cisterna o objemu 22,7 kubických metrů použít také kalové čerpadlo. Posádka tak může využívat i znečištěnou vodu z retenčních nádrží a není odkázána pouze na vzdálené hydranty nebo požární nádrže,” poodhalil technologickou vyspělost stroje odborný prodejce z pobočky Zeppelin CZ v Sokolově Tomáš Rund.

Čtěte také:
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů

Stroj najde uplatnění zejména při hašení samovzníceného uhlí, které je v uhelném dole prakticky na denním pořádku. V takovém případě může posádka využít dálkově ovládaného vodního děla s dostřikem 50 metrů. Výkon dodaného čerpadla 1700 litrů za minutu umožňuje hašení i na poměrně nepřístupných místech a zároveň nedochází ke zbytečnému ohrožování posádky. K dispozici je i tlaková hadice a menší hadice na omývání strojů.

Cisterna si ale poradí i s čištěním prašných silnic a skrápěním uhelných tras. „Posádka má k dispozici nejrůznější vodní režimy, jako jsou přední skrápění, boční skrápění nebo tvorba vodní mlhy,” dodal Rund.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa