Doba čtení:1 m, 42 s

O mladé švédské aktivistce Gretě Thunbergové mluví půlka světa. Jedni ji pasují na favoritku Nobelovy ceny míru, druzí ji odsuzují. Kdo má pravdu?

Šestnáctiletá Greta se vydala z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala ekologické chování. Její plavba však vyvolává diskuzi, zdali se tímto způsobem k přírodě chová šetrněji. Zkušený mořeplavec Rudolf Krautschneider si myslí, že je to spíše naopak. Kdyby každý plul na jachtě, jakou pluje ona, následky jsou katastrofální. Přes Atlantik lítá spousta lidí ročně, a kdyby všichni jeli na té lodi, na které jede ona, zničili by tisíckrát víc přírody, než když letí letadlem, uvedl pro server idnes.cz.

Čtěte také:
Bitcoin vytváří 22 megatun CO2 ročně
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Tento rozpor lze vztáhnout na celé Gretino veřejné působení, a obecně na celou problematiku boje s tzv. klimatickou změnou. Na jedné straně pomyslné barikády jsou alarmisté, kteří burcují, že musíme okamžitě začít konat, jinak přijde ekologická katastrofa. Požadují zavedení mnohdy až drastických opatření. Souzní s nimi část politické i mediální scény.

Na straně druhé jsou ti, kteří upozorňují na energetická, ekonomická a sociální rizika klimatického boje. Vedou se plamenné debaty až války na sociálních sítích. Obě skupiny se nesnášejí, všelijak se vzájemně nálepkují.

Tohle všechno se však odehrává jen v úvodu zmíněné půlce světa. Ta druhá, reprezentovaná zejména zeměmi jako je Čína, Indie, Rusko či Pákistán neřeší ani Gretu, ani klimatické změny. V těchto zemích řeší úplně jiné problémy. A právě tato část zeměkoule je současně mnohem větším producentem emisí CO2, proti kterým Greta bojuje.

Mladá švédská aktivistka je nepochybně nadějí. Podařilo se jí vyvolat nebývalou vlnu zájmu o vážná témata, za což si zaslouží potlesk. Nyní je ale mimořádně důležité, aby byla energie této vlny využita správným směrem. V opačném případě hrozí, že se promění v tsunami, které napáchá mnohem víc škody než užitku. Stejně, jako kdyby nyní všichni stornovali své letenky a vydali se přes Atlantik na jachtách.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa