Prohlédněte si elektrárnu z domova

Foto: ČEZ

Foto: ČEZ

Elektrárnu Mělník si již můžete prohlédnout, aniž byste museli opustit svůj obývací pokoj. Společnost ČEZ totiž spustila možnost její virtuální prohlídky, která přibližuje především výrobní provozy EMĚ I a EMĚ II.

Dva rozdílné technologické celky se prezentují hlavně jako teplárenské provozy. Elektrárna Mělník slouží jako významný zdroj tepla pro více než čtvrt milionu domácností v hlavním městě. Elektřina a teplo se zde vyrábějí ve společném, takzvaně kombinovaném, cyklu, což vede k podstatně vyššímu využití paliva, a tím k energetickým úsporám s pozitivním vlivem na životní prostředí.

Čtěte také:
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí

Prohlídka startuje leteckým panoramatem lokality a uživatel pak může na základě vlastní volby navštívit nejdůležitější části výrobních provozů. Vše je doplněno popisky, technickými daty a dalšími zajímavostmi. Návštěvník se například dozví, že každý z šestice mělnických kotlů vyrobí při teplotě 1 400 °C v jádře ohně 250 tun páry o teplotě 535 °C a tlaku 9,3 MPa. Že horká voda putuje do Prahy průměrně 6 až 8 hodin a za tuto dobu se ochladí přibližně o 1 °C, ztráty při této dodávce obvykle nepřekračují 4 %. Pro někoho zajímavá může být také informace, že horkovodní napáječ Mělník–Praha přechází po příhradových ocelových mostech dvakrát tok Vltavy a čtyřikrát železniční trať.

Foto: ČEZ

Foto: ČEZ

Těší nás rostoucí zájem veřejnosti o technická řešení a místa, kde vzniká energie. Rádi proto jdeme s dobou a exkurze do našich elektráren a informačních center přenášíme z terénu i do světa internetu. Dáváme tím mimo jiné možnost návštěvy i všem zájemcům, kteří z nejrůznějších příčin nemohou dorazit osobně,“ dodává k tomu členka představenstva a lídr aktivit souvisejících se společenskou odpovědností společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

Foto: ČEZ

Virtuální pohled na Elektrárnu Mělník. Foto: ČEZ

Elektrárna Mělník je zatím posledním objektem v rámci virtuálních prohlídek. Dostala pomyslné číslo 17. Doplnila tak dosud hojně z domova navštěvovaná vodní díla Orlík, Štěchovice, Dlouhé stráně, Lipno a Střekov, malé vodní elektrárny Čenkova pila a Vydra (brány jako jedna lokalita), uhelné elektrárny Tušimice, Hodonín a Dětmarovice (jediná v ČEZ, v níž se spaluje černé uhlí), jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, větrnou elektrárnu Janov, bioplynovou stanici Číčovice, paroplynový cyklus Počerady, fotovoltaickou elektrárnu Buštěhrad a SMART region Vrchlabí.

Vidět místa, kde se rodí teplo pro Prahu, je možné na virtualniprohlidky.cez.cz/cez-melnik.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody