První doložený výbuch metanu způsobil zloděj

Před mnoha lety byl metan v dolech bez nadsázky všudypřítomný. Foto: OKD

Před 170 lety došlo k první doložené explozi metanu v ostravských dolech. A mohla za to docela obyčejná krádež.

Celkem podle Martina Juřici z Archivu města Ostravy zemřeli tehdy před 170 lety čtyři horníci. Až ze starších zápisů vyšlo najevo, proč se to vlastně stalo. Navzdory všem zákazům si havíři vlastnoručně vyrobenými klíči lampy otevírali a brali si tajně olej, aby doma ušetřili.

Čtěte také:
Hlubináři sídlí na Armádě
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

„Pravděpodobně jeden z horníků si chtěl odnést část oleje, který se používá na svícení v dole, pro vlastní potřebu. A zřejmě neopatrností lampu otevřel v době, kdy ještě nebyla zhaslá, takže došlo k výbuchu důlních plynů,“ uvedl pro Český rozhlas archivář Juřica.

Svědectví o výbuchu metanu vydal vzácný úmrtní list z 1. listopadu roku 1847. „Je to vlastně zpráva o smrti jednoho z horníků na dole Karolina,“ vysvětlil Juřica.

Metan byl tehdy bez nadsázky všudypřítomný. Byla místa, kde samovolně vyvěral na povrch a v kronikách se píše třeba o náhlých explozích ve sklepech domků. Ochranu před metanem zajišťovaly zvláštní lampy a horník podle délky plamene poznal, že už je zle.

Jednu takovou mají i v památkově chráněném Dole Michal v Ostravě. „Tento exponát pochází z roku 1898, výrobcem je firma Karel Brouček. To je opravdu ukázka ostravské práce pro vlastně ostravské horníky,“ řekl správce památky Alexandr Zaspal. Zda se i do těchto lamp někdo kvůli oleji načerno dostal, to už dobové dokumenty neuvádí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710