Putin a Erdogan sledovali výstavbu jaderné elektrárny

Ruský prezident Putin je Turecku vděčný za zařazení projektu atomové elektrárny v Akkuyu do strategických projektů. Foto: wikipedia.org

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin dnes znovu potvrdili posílení hospodářské a obranné spolupráce mezi oběma zeměmi. V Ankaře se sešli, aby sledovali oficiální zahájení ruské výstavby jaderné elektrárny v tureckém Akkuyu.

Jde o Putinovu první cestu do zahraničí od jeho březnového opětovného zvolení prezidentem. Putin, řekl, že je vděčný Turecku, že výstavbě jaderné elektrárny dalo status strategického projektu, což znamená, že bude jeho úspěšné realizaci věnovat výrazné úsilí. Elektrárna v Akkuyu by měla pokrýt deset procent turecké spotřeby elektřiny. Podle Erdogana investice do projektu překročí 20 miliard dolarů (413 miliard Kč).

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Turecká miliardová díra

Elektrárnu, jejíž reaktor má zahájit provoz v roce 2023, buduje ruská státní společnost Rosatom, která v ní má vlastnit 51procentní podíl. Pro zbytek hledá společníky. Podle tureckého listu Daily Sabah ale potenciální turecké partnerské společnosti z projektu v únoru ustoupily.

Oba prezidenti, kteří položení „základního kamene“, ve skutečnosti betonování základní desky, sledovali prostřednictvím živého videopřenosu, se věnovali i dalším společným hospodářským projektům.

Jde zejména o výstavbu plynovodu Turkish Stream, který navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream obcházejícího Ukrajinu. Jednou z větví plynovodu Turkish Stream má téct ruský plyn do Turecka a druhou do jižní Evropy. Stavba má být dokončena koncem příštího roku. Podle Erdogana výstavba druhé větve rychle postupuje.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu