Putovní kahan měl loni jen jednoho majitele

Sv. Barboru za bezpečnost získal DZ 1 za loňský rok v předposledním i posledním čtvrtletí. Ilustrační foto: OKD

Důlní závod 1 zaznamenal vloni stoprocentní úspěšnost v soutěži o putovní Fedrunkový kahan za nejlepší bezpečnost, výrobu a ekonomiku. Jeho ředitel Boleslav Kowalczyk ho od provozního ředitele OKD Pavla Hardavy převzal počtvrté.

A k tomu za poslední kvartál uplynulého roku získal i cenu výkonného ředitele – sochu sv. Barbory – za výsledky BOZP. Těžba v lokalitách ČSA, Lazy a Darkov činila za říjen, listopad a prosinec 986 tisíc tun uhlí. Plán se rubáňovým kolektivům nepodařilo splnit v desátém měsíci, v jedenáctém měli těžbu nejvyšší (390 tisíc tun) a ve dvanáctém své úkoly opět přeplnili. Navíc za poslední čtvrtletí nakopali více než 134 tisíc tun, napsal měsíčník Horník.

Čtěte také:
Hlubináři sídlí na Armádě
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Přípraváři zaznamenali nejlepší výkony rovněž v listopadu s 1100 metry provozní metráže. Za kvartál vyrazili 3045 metrů, avšak na splnění plánu jim chybělo 190 metrů. Těžbu a ražbu tak DZ 1 splnil na 104,9 procenta, zatímco DZ 2 na 80,1 procenta. Stonavské šachtě se nedařilo – rubáňoví dlužili nad plán přes čtvrt milionu tun uhlí, přípraváři více než sto metrů ražeb.

Dosažené výsledky ve výrobě jsou určitě důležité, nicméně pro mě je podstatnější to, že se v DZ 1 za rok 2017 nikomu nestalo nic tak vážného nebo dokonce fatálního, aby to zcela změnilo život postižených a jejich rodin. Tato skutečnost mně opravňuje k tomu, abych označil rok 2017 za úspěšný a moc děkuji všem, kteří se na takovém výsledku podíleli – od nejvyššího vedení až po všechny, kteří zde v uplynulém roce pracovali. A děkuji i za kus hornického štěstí, bez kterého v naší branži dobrý výsledek udělat nejde,“ shrnul ředitel závodu Kowalczyk.

Sv. Barboru za bezpečnost získal DZ 1 za loňský rok v předposledním i posledním čtvrtletí. Od října do prosince se zde stalo u kmenových i dodavatelských zaměstnanců osmadvacet evidovaných úrazů. Do kategorie registrovaných jich spadlo jedenáct a úrazová četnost se zastavila na hodnotě 6,22 (v celém revíru OKD činila 6,06). DZ 2 bohužel zaznamenal na konci roku smrtelný úraz na čelbě. Jinak měl méně evidovaných (26), ale více registrovaných (13) pracovních úrazů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu