Doba čtení:2 m, 56 s
Na dodání 14 terawatt hodin elektřiny za rok, což bývá produkce Temelína, je potřeba postavit 3900 větrníků. A na jejich stavbu bude potřeba 15 krát víc oceli a 50 krát víc betonu, než na stavbu Temelína. Ilustrační foto: Imagio.cz

Rakousko vystupuje dlouhodobě jako odpůrce jádra. A také jde o stát dlouhodobě závislý na dovozu elektřiny. Proti českému jádru nyní rakouští politici používají lži hrubého zrna.

V tuzemském neobratném a dlouhodobém přešlapování kolem jádra jsme pozapomněli na to, co předváděli rakouští aktivisté okolo stavby Temelína. Je na čase si rychle vzpomenout, protože nejen zelení ve spolkové vládě vytáhli své plamenné protijaderné meče. Takže zástupci státu, který má sice většinu elektřiny z občasných zdrojů (OZE) a hydroelektráren, ale současně si jí neumí vyprodukovat dostatek, i proto, že nemá vlastní „jaderku“, budou házet Česku klacky pod nohy. A budou při tom spoléhat na podporu všemocného velkého Německa, které se také rozhodlo nemít jaderné elektrárny a mít tak nedostatek vlastní elektřiny. Ano, Německo je od odstavení svých posledních jaderných elektráren loni na jaře čistým dovozcem elektřiny. I z Česka, odkud dováží i Rakušané.

Whistleblower odhalil velkou rakouskou lež o elektřině

Že je to pokrytectví? Ideologická zaslepenost? Samozřejmě! Ale s tím si protijaderní aktivisté nikdy nelámali hlavu. Oni přeci mají elektřiny z dovozu dost, tak proč si ji nedovezeme také, že? Což je obecně logika Zelené fronty, jež tvrdí, že není třeba stavět nové stabilně vyrábějící zdroje, protože nám stačí občasné zdroje a dovoz. Jak ovšem ukazují studie ČEPS (MAF CZ), jež vycházejí z oficiálních údajů států, nebude nejpozději po roce 2040 elektřinu odkud dovážet.

Na rozdíl od doby, kdy se stavěl Temelín, mají rakouští fanatici dojem, že získali pro své odmítání nový argument. Klima. A neváhají jej použít. „Jde to proti všem snahám přejít na technologie šetrné vůči životnímu prostředí,“ citoval portál iDnes hornorakouského hejtmana Thomase Stelzera. A ještě ostřejší byl – nepřekvapivě – poslanec za Zelené Martin Litschauer. „Nehledě na to, že elektřina z jádra je drahá a nebezpečná, je neúnosné, že evropské státy v době klimatické krize v roce 2024 prosazují tento zastaralý a vůči klimatu škodlivý zdroj energie, a brzdí tak rozvoj obnovitelé energie,“ přinesl jeho vyjádření iDnes (zde). Obě prohlášení dávají tušit, jak fanatický rakouský odpor bude.

Rakousko jde cestou státního extremismu

Oba politici se totiž ani v nejmenším neštítí použít bohapusté lži. V podstatě dokonce v jejich výrocích nelze najít nic pravdivého. Protože produkce elektřiny z jádra je vůči životnímu prostředí celkově, nejen „ke klimatu“ šetrnější, než občasné zdroje, ale ani cena elektřiny z jádra není ve srovnání s OZE drahá. Že je jaderná elektrárna „klimaticky“ čistší ukazuje srovnání Temelína s v Rakousku i Německu rozšířenými větrnými elektrárnami. Na dodání 14 terawatt hodin elektřiny za rok, což bývá produkce Temelína, je potřeba postavit 3900 větrníků. A na jejich stavbu bude potřeba 15 krát víc oceli a 50 krát víc betonu, než na stavbu Temelína. Čili 15 krát a 50 krát víc oxidu uhličitého jen z výroby potřebné oceli a betonu… Jaderná elektrárna také nezabíjí ve velkém ptáky a hmyz, což větrná elektrárna činí (podrobnosti o na toto téma ptáci zde a hmyz zde). Ve fotovoltaice je zase potřeba panely osázet asi 280 čtverečních kilometrů (zde). A před tím je vyrobit v Číně a přivézt je odtud do Česka.

Ursula von der Leyenová prohlásila na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že dezinformace jsou nyní hlavním nebezpečím. Upozorni rakouské politiky na to, že jsou dezinformátory? Nebo je snad označí pěkně srozumitelně za lháře?

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa