Rekultivace dokončily státní zakázky

Doba čtení:2 m, 3 s

Vnitřní výsypka lomu ČSA v roce 2010. Foto: Stanislav Štýs

Poslední z více než pěti set hektarů zrekultivovaných ploch předala před koncem roku společnost Rekultivace, která je členem skupiny Sev.en Energy, zpět státu. Zakázky, na nichž firma pracovala déle než 10 let, za zhruba půl miliardy korun byly financovány z takzvaných vládních 15 ekomiliard.

Zakázky ze státních prostředků probíhaly ve dvou až třech cyklech. První z těchto akcí v hodnotě jednotek milionů korun jsme realizovali v roce 2003 na území Střimické a následně Růžodolské výsypky,“ vysvětlil Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace. Podstatně větší zakázky Rekultivace získaly v soutěži v letech 2006 až 2008. Jednalo se o komplexní rekultivaci území od terénních úprav, výsadbu, až po následnou pěstební péči, která skončila na sklonku loňského roku v lokalitě Obránců míru a v okolí lomu Vršany. „Vůbec největší zakázkou financovanou ze státních prostředků byla sanace severozápadních svahů lomu ČSA, na které jsme začali pracovat zhruba v roce 2010,“ doplnil ředitel.

Čtěte také:
Do nového roku s novým brigadýrem
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Každá z etap zahrnovala území o rozloze přibližně padesát hektarů, v okolí lomu ČSA na ploše ještě o něco větší. Ve většině případů se na těchto plochách realizovaly lesnické a ostatní rekultivace.Práce zahrnovaly také vybudování obslužných komunikací a odvodnění. „Důležité je, že se jednalo o komplexní rekultivace daného území, takže před koncem loňského roku došlo k finálnímu předání území s ukončenou rekultivací. Splnili jsme tak veškeré podmínky obnovy krajiny po těžbě, které pro nás vyplývají z legislativy i všechny požadavky státních orgánů,“ uvedl ředitel s tím, že na území v okolí bývalého lomu Obránců míru zbývá dokončit poslední malá část rekultivací.

Práce financované ze státních peněz pro Rekultivace úplně nekončí.Poslední zakázka v současné době probíhá na výsypce lomu ČSA. Kromě toho pokračují standardní rekultivační práce, které hradí těžební společnosti z vlastních zdrojů. Letos budou zaměstnanci Rekultivací pokračovat v okolí obou hlavních těžebních lokalit skupiny Sev.en Energy.

15 ekomiliard

Jedná se o prostředky, které ze státního rozpočtu na konci devadesátých let vyčlenila vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Peníze byly určeny na zahlazování škod po těžbě hnědého uhlí v severozápadních Čechách, které vznikly ještě před privatizací těžebních společností. Zřejmě nejznámějším projektem financovaným z těchto zdrojů je jezero Most a jeho okolí.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme