Sev.en Energy koupila podíl v zahraničních elektrárnách

Šéf mezinárodní expanze Sev.en Energy Alan Svoboda.

Skupina Sev.en Energy uzavřela dohodu o převzetí 50% podílu v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V. Prodávajícím je kanadský penzijní fond Ontario Teachers’ Pension Plan. Vedle rozsáhlé obnovy elektrárny ve Chvaleticích ve výši 7 miliard korun je tato akvizice další z významných investic skupiny.

InterGen je přední nezávislý výrobce elektřiny s aktivy ve Velké Británii a Austrálii. Společnost vlastní a provozuje tři plynové elektrárny s kombinovaným cyklem ve Velké Británii a má podíl ve dvou moderních uhelných elektrárnách v Austrálii. Celková instalovaná kapacita přesahuje 4000 MW. Letos společnost navíc dokončí zdroj s otevřeným plynovým cyklem o výkonu 300 MW a připraveny má i další energetické projekty.

Čtěte také:
Nová vizuální identita Sev.en Energy
Severní energetická získala Zlatého Permona

InterGen má velmi silnou pozici jak na trhu ve Velké Británii, tak i v Austrálii. Věříme, že konvenční energetika zůstane ještě nadlouho významným pilířem v energetickém mixu těchto trhů. Vidíme velký potenciál v dalším rozvoji výrobní základny InterGenu,“ říká Alan Svoboda, šéf mezinárodní expanze Sev.en Energy.

Druhou polovinu akcií InterGenu vlastní významné čínské energetické společnosti China Huaneng Group a Guangdong Yudean Group. „Těšíme se na spolupráci jak s dalšími akcionáři, tak s celým týmem InterGenu. Věříme, že společně dosáhneme dalšího růstu a zhodnocení investic,“ doplňuje Alan Svoboda.

Sev.en Energy, v loňském roce ohlásila ambiciózní program mezinárodní expanze. Skupina v Česku provozuje dva hnědouhelné lomy a čtyři uhelné elektrárenské bloky, které aktuálně procházejí opravou za 7 miliard korun. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv (před akvizicí) je více než 850 mil. EUR. Akvizice 50 % akcií InterGenu je významný krok skupiny Sev.en Energy na cestě k mezinárodnímu růstu. K faktickému převzetí akcií dojde na základě souhlasu příslušných úřadů EU a Austrálie v řádu několika měsíců.

Ontario Teachers’ Pension Plan je jeden z největších světových penzijních fondů. Zastupuje 323 tisíc aktivních i penzionovaných kanadských učitelů – spravuje pro ně úspory ve výši 193,9 mld. kanadských dolarů (k 30. 6. 2018).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu