
Těžební společnost Severní energetická, která spravuje důl ČSA na Mostecku, loni snížila ztrátu na 302 milionů korun z 320,7 milionu o rok dřív. Tržby firmě meziročně klesly na 1,99 miliardy z 2,2 miliardy korun. Vyplývá to z výročních zpráv společnosti ve sbírce listin.
Loňský výsledek byl podle firmy ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače ovlivněn poklesem poptávky po uhlí a ukončení těžby hlubinným způsobem ve svazích lomu ČSA.
Čtěte také:
Muzeum získalo stěnový kombajn
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?
Výrazný pokles poptávky po vysokoenergetickém hnědém uhlí způsobil významný meziroční propad v těžbě a odbytu, uvedla firma. Ekonomický deník napsal, že společnost loni místo plánovaných 3,6 milionu tun uhlí vytěžila 1,82 milionu tun a letos plánuje zvýšit produkci uhlí na 2,25 milionu tun. Těžbu hlubinným způsobem ve svazích lomu ČSA firma ukončila loni v dubnu.
S ohledem na vládní limity jsou v lomu ČSA k dispozici zásoby uhlí zhruba do roku 2025, píše se ve výroční zprávě Severní energetické. Těžba zde bude ukončena pravděpodobně v roce 2024, uvádí společnost na webu. Zároveň s útlumem těžby klesá i počet zaměstnanců. Na konci loňska jich firma měla 732, o 239 méně než na začátku roku.
Do skupiny Sev.en Energy patří také těžební společnost Vršanská uhelná dodávající uhlí do elektrárny Počerady, která letos v lednu přešla pod Sev.en Energy ze skupiny ČEZ. Sev.en Energy vlastní také uhelnou elektrárnu Chvaletice a teplárny v Kladně a Zlíně. Další firmy ze skupiny mají na starosti podpůrné služby nebo transformaci po těžbě. Na místě lomu ČSA se po skončení těžby počítá s plochou pro bydlení, skleníky, solárním parkem, průmyslovými zónami a velkým jezerem, oznámila v červnu Sev.en Energy.