Sokolí mláďata brzy opustí komín teplárny

Z komína děčínské teplárny brzo vylétnou mláďata sokola stěhovavého. Jejich život mohla veřejnost sledovat prostřednictvím kamery u hnízda on-line. Přenos na svých stránkách sdílí i server iUHLI.cz

První mláďata se v budce na komíně teplárny vylíhla letos na začátku května. Nyní se procházejí po ochozu komína ve výšce 120 metrů a prohlížejí si okolí. Mláďata opustí hnízdo podle ornitologů už velmi brzy. Poté také skončí on-line přenos.

Čtěte také:
Sokoli se opět zahnízdili v elektrárnách
ČEZ má zájem o polské elektrárny

Sokolí pár na komínu v Děčíně tvoří dva neokroužkovaní dravci, není tedy známo místo jejich původu. Ze tří mláďat jsou dvě samičky a jeden sameček. Mláďata ornitologové okroužkovali a budou jejich pohyb sledovat. U jejich rodičů je padesátiprocentní pravděpodobnost, že na komínu v Děčíně zahnízdí i příští rok.

Po vylétnutí mláďat z hnízda pracovníci Národního parku České Švýcarsko vyčistí sokolí budku a připraví ji na novou sezonu. Ze zbytků v okolí budky budou zkoumat sokolí potravu.

Populaci sokola stěhovavého se podařilo zachránit v Česku před vyhubením. Ornitologové nyní uvádějí, že hnízdících párů je zhruba 70. Většina z nich přitom žije právě v Českém Švýcarsku a jeho okolí, odkud z hnízd každoročně vylétne zhruba 20 mláďat. Sokola vítají hlavně ve městech, protože se díky němu přirozenou cestou snižují počty málo oblíbených holubů.

Mohlo by vás zajímat:
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa
Komíny sokolům pomáhají
Hnědé uhlí není jen zdrojem tepla a elektřiny