Stát chystá s ČEZ stavbu nového zdroje Dukovan

Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Foto: wikipedia.org

Stát připravuje smlouvu s firmou ČEZ týkající se stavby nového jaderného zdroje, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení. Účastníkům čtvrtečního kulatého stolu v Dukovanech to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Stavbu i financování má zajistit dceřiná firma ČEZ a chystané smlouvy by měly obsahovat podmínky zajištění projektu ze strany státu. Důležitá budou podle Míla i jednání v Bruselu. Míl je zmocněncem pro jadernou energetiku od února, nahradil Jána Štullera.

Já myslím, že se za poslední čtyři pět měsíců podařilo udělat velký kus práce,“ řekl Míl k přípravě na stavbu nového jaderného zdroje. Zmínil mimo jiné určení investora, práce na uzavření smlouvy mezi státem a investorem a ustavení týmu, který bude koordinovat jednání s Evropskou komisí. Rámcová smlouva s ČEZ bude podle Míla hotova poměrně rychle. Druhá smlouva, na první etapu příprav stavby včetně tendru, bude složitější a bude trvat déle, dodal.

Čtěte také:
Obce u Dukovan chtějí nový blok v původním termínu
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Další záležitosti podle Míla obsahuje materiál, který by měla vláda projednat 1. července a který má vytvořit podmínky pro další pokrok příprav. Míl podotkl, že pro jednání v Bruselu je potřeba mít podporu zahraničních finančních a právních institucí. Jednání podle Míla nebudou jednoduchá. „Potřebujeme dohodu o veřejné podpoře, potřebujeme dohodu o způsobu obchodního zajištění,“ uvedl.

Dukovany s instalovaným výkonem 2040 megawattů (MW) pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Čtyři stávající bloky jaderné elektrárny byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ zatím měla strategii provozování těchto bloků přibližně do roku 2035. Letos uvedla, že prověřuje možnosti jejich chodu asi do roku 2045. Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

Debata se také týkala nově vyvíjených malých modulárních reaktorů, které by mělo být možné stavět rychleji. „Nicméně my musíme počkat, až tyto bloky budou mít licenci a bude evidentní, že jsou provozuschopné a provozovatelné,“ řekl Míl.

Stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech by měla zajistit firma ČEZ Dukovany II, nyní se koná prověřování možných vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví. „My očekáváme, že by v brzké době mohlo ministerstvo životního prostředí vydat závěrečné stanovisko, které pro nás bude významným milníkem v projektu,“ řekl výkonný ředitel společnosti Martin Uhlíř.

Firma už také začíná zpracovávat dokumentaci pro územní řízení. Nový jaderný zdroj by podle Uhlíře měl ideálně nahradit nynější dukovanské bloky po jejich vyřazení z provozu. Jak uvedl, cena jednoho jaderného bloku s výkonem 1200 MW se v zahraničí pohybuje mezi 120 až 150 miliardami korun.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna