Staví se nový gigant pro Doly Bílina

Zakladač ZPDH 6 300.2-CZ/Z 103 Foto: hornicke-listy.cz

Na montážním místě Jana u Duchcova odstartovala společnost Prodeco na začátku letošního ledna montáž nového rýpadla s nevýsuvným kolesovým výložníkem KK 1 600.1/K 112. Rýpadlo je určeno pro Doly Bílina (DB), kde těží Severočeské doly.

Již v loňském roce byly vyrobeny v dílnách Prodeco například podvozek podpěrného vozu, rotory drtiče, koleso, korečky nebo otěrový prstenec. Nové rýpadlo s teoretickým výkonem 5 500 m³ sypané zeminy/h se bude pohybovat prostřednictvím housenicového podvozku. Svými parametry (objemovou hmotností, koeficientem nakypření) bude určené pro povrchovou těžbu těžko rozpojitelných nadložních zemin s výskytem sideritických pelokarbonátů, neboli pro obtížné podmínky odklizu pevných těžko rozpojitelných jílovců vyskytujících se na 5. a 6. skrývkovém řezu DB, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Aktuálně je dokončena montáž obou podvozků, kompletuje se ocelová konstrukce spodní stavby a otočné plošiny včetně jejich přípravy pro obrábění podkladnic kulové dráhy. Po dokončení této etapy začne montáž ocelové konstrukce drtiče a vnitřních konstrukcí spodní stavby, následně přijde na řadu kompletace kulové dráhy a otočné plošiny. Hlavním dodavatelem velkostroje je Prodeco. Montáž realizují Hutní montáže. S předáním rýpadla KK 1 600.1/K 112 Dolům Bílina se počítá v prosinci 2022.