Doba čtení:1 m, 51 s
Problémy spojené s prosazováním elektromobilů ovládly i energetickou olympiádu. Na snímku vítězové prezentují svou představu, co je potřeba v této oblasti změnit. Foto: FEL ČVUT

Z 310 přihlášených středoškolských týmů jich do finále Energetické olympiády postoupilo 29. Na první příčce se nakonec umístil tým z pražského Gymnázia Nad Alejí, který se věnoval elektromobilitě.

Během dne byly pro středoškoláky připravené zajímavé přednášky a v odpolední části programu pak měli studenti sestavit a prezentovat vlastní energetický projekt. Odbornou porotu nejvíce zaujala změna v konceptu elektromobility, se kterou se představil tým {λπΩ} ve složení Jakub Jelínek, David Klement a Josef Polášek z pražského Gymnázia Nad Alejí.

Čtěte také:
Škoda JS vyrobí části reaktoru pro britskou elektrárnu
Uhelné sklady se změnily k nepoznání

Druhá nejlépe hodnocená prezentace se týkala automatizované kontroly vysokonapěťového vedení a přednesli ji Daniel Rezner, Martin Edl, Radek Olšák z Mensa gymnázia, o.p.s.. Na bronzové příčce se umístilo družstvo SingleSideBand, jehož členy byli Kryštof Slaný, Daniel Buček a Lubomír Smrček z Gymnázia, SPŠ, OA Znojmo. Ti se věnovali využití odpadu v energetice České republiky.

Během náročného dne se studenti setkali nejen s odborníky z oblasti energetiky, ale museli také řešit zajímavé úkoly, které se oboru týkaly. Pořadatelé Energetické olympiády účastníkům také umožnili seznámit se jak s prostory Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, tak se zázemím Národní technické knihovny.

Vedle finanční odměny, kterou byla výhra v soutěži oceněna, mohou vítězové soutěže nastoupit ke studiu na Fakultě elektrotechnické ČVUT bez nutnosti účastnit se přijímacích zkoušek.

„Všichni studenti pracovali s velkým vypětím. Měli náročný úkol – pochopit aktuální problém z vybrané oblasti energetiky, následně navrhnout řešení a na závěr ho prezentovat před celou přednáškovou halou a odborníky. Všichni by si zasloužili velké ocenění za skvělou práci, vydali ze sebe maximum a my doufáme, že se i hodně přiučili,“ komentovala finále olympiády Adéla Holasová z Fakulty elektrotechnické ČVUT, která celou akci připravila.

Soutěž Energetická olympiáda zastřešuje společnost Energetická gramotnost. Podrobné výsledky a videa z prezentací jsou k dispozici na facebookovém profilu Energetická olympiáda: https://www.facebook.com/energetickaolympiada/.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710