Středula: Kompenzace i pro horníky z Mostecka

Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto: iUHLI.cz

Odborový předák Josef Středula chce pro horníky z Mostecka stejné kompenzace, jaké dostanou propuštění zaměstnanci OKD. Foto: iUHLI.cz

Odbory i zaměstnavatelé požadují kompenzace i pro horníky, kteří přijdou o práci na Mostecku v souvislosti s útlumem těžby na lomu ČSA. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly nejlépe takové, které dostanou horníci propuštění z těžební společnosti OKD.

Téma bylo součástí porady ekonomických ministrů se sociálními partnery. O rozšíření příspěvků pro propuštěné horníky, které už kabinet slíbil zaměstnancům těžební společnosti OKD, na Mostecko ve vládě nepanuje shoda. Proti plánu avizovanému premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kabinet se bude kompenzacemi zabývat na posledním zasedání před vládní dovolenou 27. července.

Čtěte také:
Odbory tlačí na vládu kvůli příspěvkům horníkům
Pohádají se ministři o kompenzace pro horníky?

Požadujeme se zaměstnavateli, aby se vláda postavila čelem a kompenzace vyřešila co nejlépe, tak jak to bylo v případě OKD,” řekl Středula po jednání novinářům. Horníci na Mostecku budou po rozhodnutí vlády neprolomit limity těžby podle odborů dlouhodobě bez práce a kompenzace odpovídají vážnosti situace obzvlášť proto, že Ústecký kraj má největší nezaměstnanost.

Babiš v neděli ČTK řekl, že je zásadně proti. „Nevidím důvod kompenzovat penězi daňových poplatníků soukromou firmu, když ta firma vydělává miliardy a platí nízké poplatky za uhlí, které patří státu,” uvedl. Podotkl, že pokud má ČSSD nějakou dohodu s miliardářem Pavlem Tykačem za kompenzaci za neprolomení limitů v lomu ČSA, budou ministři za ANO ve vládě určitě přehlasováni. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, se postupný útlum dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

Vláda v květnu schválila příspěvky až 8000 korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD z Moravskoslezského kraje, a to na tři měsíce až pět let podle odpracované doby a věku pracovníka. Sobotka slíbil příspěvky během své nedávné návštěvy Ústeckého kraje.

Mohlo by vás zajímat:
Hornické muzeum v Krásně otevřelo brány
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Opuštěné hornické město láká turisty