Svoboda slova v klimatických kleštích

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Německu, který představitelům německé průmyslové a obchodní komory zakázal kritizovat obnovitelné zdroje či upozorňovat na negativní důsledky boje proti změně klimatu by měl vyvolat mimořádnou pozornost.

Jde totiž o bezprecedentní krok, který ukazuje, že varování před nástupem environmentalistické diktatury nejsou jen plácáním do větru. Již dříve se objevila řada náznaků. Před nedávnem informoval švédský server Det Goda Samhället o příběhu dívky, která odmítla místo vyučování stávkovat za klima. „Jen řekla, že si nemyslí, že stávka je vhodným způsobem boje s klimatickými změnami a že raději zůstane ve škole. Za to se jí dostalo šikany ze strany spolužáků i učitelky. Ta ji údajně před celou třídou označila za ‚klimatickou popíračku‘ a říkala jí, aby si podobná rozhodnutí do budoucna hodně dobře rozmyslela. Když se dívčina matka proti jednání učitelky a spolužáků, které její dceru traumatizovalo, ohradila, vedení školy se kantorky zastalo a naopak obvinilo matku ze závadného chování a špatné výchovy, kvůli níž prý dcera nemá „vstřícný přístup k pozitivním aktivitám“.

Čtěte také:
Němci přitvrdí v boji s emisemi
Šéfka německých zelených chce víc zákazů

Stejně tak je možné pozorovat, že jakýkoli názor, který je kritický ke klimatickému alarmismu, varuje před jeho možnými negativními důsledky či dokonce zpochybňuje vliv člověka změnu klimatu, je terčem posměchu. Nositelé takových názorů jsou nálepkováni termínem „popírač“, což evokuje termín „popírač holocaustu“. A toto vše se děje v zemích, které se hrdě hlásí k demokracii a právu na pluralitu názorů.

Je to mimořádně nebezpečný trend hned z několika důvodů. Tím prvním je ohrožení samé podstaty demokracie, která je mj. založena na svobodě slova. Dalším, a z mého pohledu ještě větším problémem umlčování „nesprávných“ názorů je riziko, že se bez brždění a s klapkami na očích vydáváme do slepé uličky, na jejímž konci narazíme do zdi. Důsledky takového nárazu přitom mohou být fatální.

Pokud se totiž nepotvrdí hypotéza, že globální změnu klimatu způsobili a stejně tak dokážou zastavit lidé, je boj se změnou klimatu jen mrháním penězi, energií, ale hlavně času, který bychom měli místo věnovat na adaptaci na klimatické změny.

Problém ovšem máme i v případě, že je výše zmíněná hypotéza pravdivá. Pokud totiž změnu klimatu způsobilo opravdu lidstvo, je nepochybné, že zastavit ji můžeme jen v případě spojením všech sil. Zatím je však situace taková, že se změnami klimatu bojuje téměř osamoceně pouze Evropská unie. A to dokonce tak vehementně, že ohrožuje nejen svou ekonomiku a životní úroveň obyvatel, ale už i vlastní svobodu slova a demokracii. Zbytek světa mezitím emise nesnižuje, ale naopak zvyšuje. Zatím si ještě můžu veřejně ptát, co je větší zlo? Obávám se však, že mi zveřejňování těchto otázek někdo zakáže dřív, než se dozvíme odpověď.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech