Švýcaři budou hlasovat o konci jaderných elektráren

atomova-elektrarna-muhleberg-wikipedia-bkw-fmb-energie-ag_compressed

Pokud Švýcaři návrh schválí, přijde země o 12 procent produkce elektřiny. Foto: wikipedia.org BKW FMB Energie AG

Švýcaři budou zítra v referendu hlasovat o zkrácení životnosti svých pěti jaderných elektráren na 45 let. Pokud by iniciativu voliči schválili, přestaly by první tři elektrárny fungovat již příští rok a poslední by se od sítě odpojila v roce 2029. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění mají zastánci i odpůrci ukončení provozu elektráren zhruba stejnou podporu.

Švýcarsko vyrábí v jaderných elektrárnách téměř 38 procent své elektřiny. Podle odpůrců iniciativy by tak země musela najednou začít dovážet mnohem více elektřiny ze zahraničí a to především z francouzských jaderných a německých uhelných elektráren. Odborníci upozorňují, že možnosti dalšího rozvoje vodních elektráren jsou v zemi omezené a výstavba solárních a větrných elektráren nestihne během tak krátké doby pokrýt výpadek výrobní kapacity.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Evropa zažívá uhelnou renesanci

Iniciativu, kterou spustila Švýcarská zelená strana, podporuje široká koalice liberálních a ekologických hnutí. Na straně odpůrců snahy o odpojení švýcarských elektráren od sítě je naopak většina parlamentu i vláda, která varuje, že by země mohla čelit řadě žalob ze strany provozovatelů elektráren.

Investovali jsme do šedesátileté životnosti

Investovali jsme do šedesátileté životnosti. Pokud budou muset být jaderné elektrárny odpojené z politických důvodů již po 45 letech, budou nám chybět výnosy,” uvedl jeden z provozovatelů. Dosud neměly švýcarské reaktory životnost pevně stanovenou. Prodlužovala se na základě rozhodnutí úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pokud Švýcaři návrh v referendu schválí, bude muset skončit provoz elektráren Mühleberg, Beznau I a Beznau II už příští rok. Rázem by tak země přišla o 12 procent své produkce elektřiny. Elektrárna Gösgen by ukončila provoz po dovršení předepsané životnosti 45 let v roce 2024. S koncem elektrárny Leibstadt v roce 2029 by Švýcarsko přišlo o poslední jadernou elektrárnu.

Dosavadní švýcarský plán počítal s postupných odklonem od jaderné energetiky a jejím nahrazováním obnovitelnými zdroji do roku 2050. Parlament schválil příslušný záměr v reakci na nehodu v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v roce 2011. Švýcaři by o vládním návrhu měli v referendu hlasovat zřejmě příští rok.

Švýcarsko má od uzavření elektrárny v britském Oldbury nejstarší jaderné elektrárny na světě. Beznau I začala dodávat elektřinu do sítě již v roce 1969, Beznau II a Mühleberg v roce 1972. O sedm let později následoval Gösgen a v 80. letech se přidala poslední elektrárna Leibstadt.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu