Teplárna získala na dotacích přes 200 milionů

Teplárna - odsíření

Foto: Teplárna České Budějovice a.s.

Velké úspěchy v získávání dotací slaví v posledních letech Teplárna České Budějovice. Během let 2012 až 2015 získala z evropských a národních fondů celkem 212 milionů korun. Využila je především na ekologizaci provozu.

Teplárna v uplynulých třech letech proinvestovala celkem 780 milionů korun, z toho 640 milionů do ekologizace provozu, především výměny zastaralých rozvodů tepla za nové a do odsíření uhelných kotlů.

Více než čtvrtinu uvedené sumy přitom dokázala pokrýt díky úspěšným žádostem o dotace. Teplárna využila dotační program Státního fondu životního prostředí (SFŽP), Operační program Životní prostředí a rovněž granty Evropské investiční banky. V její novodobé historii to je nový prvek, protože podobné zdroje financování dříve nevyužívala.

Čtěte také:
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Obama zasadil uhlí další ránu

Cesta k dotacím nebývá vzhledem k náročnosti pravidel snadná, ale významně investice zlevňuje. Důležitá je proto už příprava. A to jak vlastní žádosti o dotaci, tak především celého investičního záměru. To je jednoznačně nejnáročnější a také nejdůležitější část každého projektu. Lze s nadsázkou říci, že čím kvalitnější příprava, tím procesně snazší získání dotace. A tohle naši zaměstnanci zvládli výborně, “ řekl Martin Žahourek, místopředseda představenstva teplárny.

Další dotace chce nyní firma získat na nové etapy modernizace teplárenského potrubí ve městě. Na roky 2016 a 2017 se například připravuje stavba horkovodního propoje z areálu teplárny v Novohradské ulici do výměníkové stanice Klaricova. Tato akce bude rozsahem a náročností zřejmě nejsložitější, neboť horkovod povede přes frekventované ulice jako je Rudolfovská, Lannova a Mánesova.

Tím napojíme současný horkovodní distribuční systém přímo na vlastní teplárenský zdroj. To nám umožní podstatně zlepšit regulaci vlastní výroby tepelné a elektrické energie, dál ji zefektivnit a snížit distribuční ztráty,“ vysvětlil Žahourek.

Teplárna České Budějovice provozuje dva uhelné kotle s celkovým výkonem 300 tun páry za hodinu. V nich ročně k výrobě tepla a technologické páry spálí až 300 tisíc tun hnědého uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru