Trump a uhlí

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

Donald Trump označil politiku prezidenta Obamy za blamáž.. Foto: donaldtrump.com

Dalo by se předpokládat, že uhlí ve Spojených státech s novým americkým prezidentem v zádech má jasnou budoucnost. Tak jednoduché to Trump mít však nebude. V každém případě ale americkému uhlí asi nehrozí bezmyšlenkovitý ústup.

Nový americký prezident Donald Trump dal ve své předvolební kampani jasně najevo, na čí straně jsou jeho sympatie: bude fandit uhlí. Chce zachránit americký uhelný průmysl, při dalším použití uhlí v energetice hovoří o tzv. čistém uhlí, tedy o modernějších způsobech využití s nižší produkcí emisí. Klimatickou politiku prezidenta Obamy označil za blamáž. Co více, slibované investice do infrastruktury, výstavbu dálnic, mostů, železnic apod. uvítali producenti metalurgického uhlí a oceláři. Tento přístup vynesl Trumpovi nemálo volebních hlasů.

Čtěte také:
Odstoupí Trump od klimatické dohody?
Trump chce energetickou nezávislost USA

Na základě Trumpových předvolebních postojů by se situace zdála jednoduchá. Tak snadné to však mít nebude. A nejde jen o Trumpovy názory a o dodržení předvolebních slibů. Jde i o procesy, které jsou na politice Obamy nebo Trumpa téměř nezávislé, jak upozorňují někteří odborníci.

Na Spojené státy lze stále pohlížet jako na uhelnou velmoc. Podle statistik má největší objevené zásoby uhlí černého i hnědého a je stále velkým exportérem. Vytěžené uhlí (jde hlavně o černé uhlí) se donedávna využilo více jak z devadesáti procent k výrobě elektrické energie, což je pro zajímavost podobná situace jako v sousedním Polsku, kde má uhlí podobný účel.

Těžba uhlí v USA v posledních čtvrtletích klesala, jak ukazuje graf níže. I když nárůst světových cen uhlí pomohl těžbě v posledních týdnech vzhůru a týdenní objemy jsou meziročně výše, nelze v tento okamžik ještě spolehlivě odhadnout, nebude-li těžba roku 2016 nakonec menší než v roce 2015.

S čím je pokles těžby spojen? Odborníci poukazují na to, že se nemusí jednat o vyslovený důsledek podpory obnovitelných zdrojů. Všimněme si, že pokles těžby koresponduje se začátkem cenových propadů ropy. Pokles cen energetických komodit učinil těžbu v některých případech méně a méně efektivní.

Dalším momentem je rychlý rozvoj těžby plynu z břidlic. Plyn je, obrazně řečeno, nepřítelem uhlí v energetice, či alespoň významným konkurentem.

Čtěte také:
Trump nechce bojovat s oteplováním, podpoří uhlí

Není tedy bez důvodu, že některé energetické společnosti plánují rychlejší útlum svých uhelných elektráren proti předešlým záměrům. Jedná se například o největší energetickou společnost ve státě Michigan. Naštěstí časový horizont je stále relativně dosti vzdálen, hovoří se o roku 2030, kdy by údajně osm z jejích devíti provozovaných uhelných elektráren mělo být zavřeno.

Přesto se dá říci, že možná právě v rukou energetických společností, více než v rukou Trumpových, může být osud těžby uhlí v USA. Dodejme, že se dá patrně předpokládat, že by se těžaři potom mohli ještě více orientovat na export, pokud by jim nebránil silný americký dolar. Ale to jsou asi předčasné spekulace.

Je zde pak ještě druhá otázka, která může kartami amerických uhelných těžařů zamíchat. Souvisí sice s Trumpovou osobou, ale nejde bezprostředně o uhelné téma jako takové. Jde o Trumpovu pozoruhodnou schopnost, že jeho slova si i protichůdné zájmové skupiny mohou vysvětlit ve svůj vlastní prospěch. Proto na něj sázejí všichni. Vznikají tak dilemata, která Trump bude muset řešit.

Byla-li řeč o břidlicovém plynu, pak tento sektor od Trumpa očekává snížení regulací, které jej svazují. To by však uhlí příliš nepomohlo

Velmi zajímavá je pak zpráva, že skupina výrobců elektřiny v obnovitelných zdrojích, u které by se předpokládalo, že Trump nebude jejím kandidátem, věnovala republikánům na volební kampaň letos po dlouhé době více peněz než demokratům. Kupodivu myšlenka obnovitelných zdrojů není údajně mezi republikány až tak odmítána.

Ať již půjde vývoj různými zákrutami, dá se asi očekávat, že ve Spojených státech v každém případě neuvidíme bezhlavý útlum těžby uhlí. Dění za oceánem pak může být zajímavé i pro Evropu a pro nás.

Zdroj: www.eia.gov Pozn.: Jednotka tzv. „short ton“ je váhová jednotka používaná v USA odpovídající v metrickém systému 907,18474 kg, je tedy menší než námi používaná metrická tuna.

Zdroj: www.eia.gov
Pozn.: Jednotka tzv. „short ton“ je váhová jednotka používaná v USA odpovídající v metrickém systému 907,18474 kg, je tedy menší než námi používaná metrická tuna.

Mohlo by vás zajímat:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí