Turci zkusí znovu prodat Adularyu

Do projektu Adularya daly české instituce 12 miliard korun. Foto: adularya.com

Turecký fond TMSF chce letos v červenci opět prodat nedostavěnou elektrárnu Adularya, na kterou státní Česká exportní banka a pojišťovna EGAP poskytly dvanáct miliard korun. Odhadovaná cena je zhruba 4,2 miliardy korun.

Pokud by se za tuto cenu skutečně prodala, česká ztráta bude téměř osm miliard. Poprvé se Turci elektrárnu pokusili prodat letos v lednu. Požadovali 6,8 miliardy. Zájem ale neprojevil ani jeden investor a celý proces skončil fiaskem, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Problémovou tureckou elektrárnu nikdo nechce
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně

Odhadovaná cena dvou rozestavěných bloků 1,1 miliardy tureckých lir, tedy 4,2 miliardy korun. Nejedná se ale o minimální výši nabídky, jak tomu bylo v předešlém kole. Každý účastník tendru musí složit dopředu kauci 110 milionů lir (421 milionů korun), a pokud vyhraje, zaplatí i dluhy elektrárny zaměstnancům, dodavatelům a dalším.

Nové zájemce se chce turecká strana pokusit přilákat nejen zrušením minimální ceny. „Vypadá to, že se ledy prolomily. Začali jsme s nimi nyní vyjednávat, aby elektrárně dali osmileté garantované výkupní ceny,“ říká jeden z účastníků jednání. To by pro kupujícího, který elektrárnu dostaví, znamenalo výrazně vyšší jistotu finanční návratnosti. Podmínky prodeje má při své plánované návštěvě probírat v Turecku i premiér Andrej Babiš.

ČEB ani EGAP probíhající prodej nechtěly příliš komentovat. „Prodej aktiv je ze zákona plně v gesci TMSF jako správce majetku, ČEB je v pozici zajištěného věřitele. EGAP se snaží pozitivně ovlivnit zájem investorů o dané aktivum,“ řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Výstavba elektrárny začala v roce 2010, prakticky od počátku se ale český dodavatel Vítkovice Power Engineering ze skupiny Jana Světlíka potýkal s problémy a zpožděním. Nakonec se ukázalo, že kotle rakouské společnosti Andritz nejsou schopny spalovat uhlí z blízkého dolu. Jejich oprava si může vyžádat až tři miliardy korun.

Pro vítkovickou firmu znamenal konec projektu i postupný krach firmy. Špatně skončil i původní investor Naksan. Rodina, která ho vlastnila, byla obviněna z podpory neúspěšného prezidentského puče v létě 2016. Firma byla znárodněna, část rodiny utekla a zbytek dostal vysoké tresty vězení.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu