Turecké jaderné plány nabírají skluz

Elektrárnu v Akkuyu na jihu země buduje ruský státní podnik Rosatom. Foto: rosatom.ru

První turecká jaderná elektrárna pravděpodobně nebude dokončena do roku 2023, jak bylo plánováno. Ruský státní podnik Rosatom, který elektrárnu v Akkuyu na jihu země buduje, má problém najít místní partnery.

Rosatom zvažuje za partnery čtyři turecké společnosti, ale dosud se ve vyjednávání příliš nepokročilo, uvedl jeden ze zdrojů pod podmínkou anonymity. Minulý měsíc Rosatom oznámil, že vyjednává s tureckou státní energetickou společností EUAS.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Turecká miliardová díra

Vyjednávání dosud nijak konkrétně nepokročila a to platí i pro EUAS,“ uvedl jeden ze zdrojů a dodal, že Rosatom o účast této turecké státní energetické společnosti stojí.

Rusové chtějí prodat 49 procent v projektu výstavby elektrárny místním firmám, ale vláda se má na pozoru před tím, že by celý tento podíl pokryla EUAS, napsala agentura Reuters.

Rosatom bude projekt financovat se svými tureckými partnery za využití úvěrů od agentur na podporu vývozu a dovozu a od bank, uvedla na konferenci v červnu 2017 ředitelka finančního oddělení Rosatomu Anastasja Polovinkinová.

Komplex o čtyřech reaktorech s celkovým výkonem 4800 megawattů má snížit závislost Turecka na dovozu energie.

Projekt za 20 miliard dolarů (413 miliard korun) je součástí „Vize 2023“, tedy seznamu cílů, jichž chce turecký prezident dosáhnout do roku 2023, kdy bude Ankara slavit sté výročí založení moderního Turecka.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu