Mají uhlí a bitcoin něco společného? To je asi dosti absurdní otázka, vždyť jsou takto vedle sebe postaveny dvě zcela odlišné věci: hmatatelné uhlí, které umí zahřát a rozsvítit světlo, a virtuální „kryptoměna“, či „kyberměna“. Předvánoční čas je ale časem svátečním a snad dovolí i trochu netradiční úvahu.
Jakkoliv jsou komodita uhlí a měna bitcoin vzdálené, je možné narazit na podobné pojmy a charakteristiky, když se o nich v médiích píše.
Čtěte také:
Mohly by si uhlí a euro v Česku rozumět?
Zaplatíme si vlastní blackout?
Tak například, obě se těží. Není však těžba jako těžba. Při těžbě bitcoinu se nezapotíte v černi hlubinného dolu nebo v povrchové důlní jámě. Zapotí se počítače. Princip dolování bitcoinu, jak praví zasvěcené zdroje, je v podstatě ověřováním správnosti uskutečněných transakcí v bitcoinové síti. Každý přesun bitcoinů z peněženky do peněženky je transakcí, kterou musí těžaři potvrdit, aby se nemohlo stát, že nějaká suma bude utracena třeba dvakrát. Za to jsou těžaři odměněni vždy nějakým množstvím bitcoinů, přičemž nárůst celkového množství bitcoinů v oběhu se úzkostlivě hlídá a řídí; i to je jednou z příčin tak vysokého cenového nárůstu bitcoinu v současné době, viz graf dále (Na podrobnější rozbor, jaká je bitcoin vlastně měna a jak funguje, zde není prostor).
Obě jsou komoditou. Komoditou je podle obecné definice zboží, které je obchodováno na trhu bez rozdílů v kvalitě. Dodávky od různých dodavatelů jsou zastupitelné. V tomto bodě nalezla podobnost obou i Česká národní banka a v této souvislosti bitcoin ke komoditě připodobnila.
Původně se zdálo, že spojit téma uhlí a bitcoinu je myšlenka originální, která hned tak nikoho nenapadne. Opak je ale pravdou. Není to sice tak častý pokus, ale není zdaleka ojedinělý. Nemálo pozorovatelů totiž zaujalo například to, že bitcoin se stává velkým žroutem energie. Spotřebuje čím dál více elektřiny na provoz počítačů a pokus o kalkulaci celosvětové spotřeby energie na těžbu a provoz bitcoinové sítě vedou k číslu 32 TWh za rok.
Odpověď na otázku, zda není užitečnější těžit raději bitcoin než uhlí, asi nebude tak prostá, záleží na tom, co je pro koho důležitější: bitcoin může dát člověku pocit bohatství, pokud včas naskočil, či naskočí do bitcoinového vlaku, ale bitcoinem se neohřeje. Proto zkusme uzavřít tuto úvahu takovou umělou parafrází na jedno z přísloví: lepší uhlí v hrsti než Bitcoin na střeše.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků