V Americe otevřou novou uhelnou elektrárnu

Nová uhelná elektrárna bude vyrábět elektřinu a teplo primárně pro Univerzitu Fairbanks. Foto: wikipedia.org

Nový zdroj o kapacitě 17 megawattů, jehož výstavba stála 245 milionů dolarů (zhruba 5 miliard korun), bude otevřen v dubnu na univerzitě ve městě Fairbanks na Aljašce.

Nová univerzitní elektrárna bude kombinovaně vyrábět teplo a elektřinu. Projekt, financovaný univerzitními a státními obecními dluhopisy, nahrazuje uhelnou elektrárnu, která vstoupila do provozu v roce 1964. Mluvčí univerzity Marmián Grimes uvedl, že nový zdroj bude oproti předchůdci produkovat výrazně méně emisí. Uhlí bude pocházet z dolu Usibelli Coal Mine, ve kterém se těží 1,2 až 2 miliony tun uhlí ročně. Tento důl leží pouze sto kilometrů od nové elektrárny.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Univerzita před zahájením projektu zkoumala i jiné možnosti výroby elektřiny. „Prověřovali jsme tekutý zemní plyn, větrnou a solární energii, biomasu a řadu dalších možností. Žádný z nich nebyl vyloučen,“ řekl pro msn.com Mike Ruckhaus, vedoucí projektový manažer na univerzitě. Ovšem výstavba uhelné elektrárny se v konkrétních podmínkách ukázala jako nejvýhodnější.

Fairbanks leží na břehu řeky Chena, uprostřed obrovských subarktických lesů v srdci Aljašky. Příliš zde nefouká ani nesvítí slunce, nejbližší ropovody a plynovody se nacházejí stovky kilometrů daleko, stejně jako nejbližší přístav v Anchorage.

„Museli jsme vycházet z naší geografické polohy. Ta určila, jaké možnosti máme k dispozici,“ uvedl vicekancléř univerzity pro administrativní služby Kari Burrell.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme