V kanadské provincii Britská Kolumbie se připravuje otevření dvou nových uhelných dolů. Důvodem je pokračující globální poptávka po metalurgickém uhlí. Zájem je zejména v Číně a Indii.
Společnost Conuma Coal Resources nedávno podala žádost na posouzení vlivu na životní prostředí pro rozšíření svých dolů v oblasti Chetwynd-Tumbler Ridge. Australská těžební společnost Allegiance Coal zahájil stejný proces u projektu nového dolu v blízkosti Smithers, na severozápadě Britské Kolumbie, uvedl server mining.com.
Čtěte také:
Firma získala miliony na odstraňování CO2
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?
Conuma je americká společnost, která v roce 2015 zachránila tři uhelné doly, když je získala od společnosti Walter Energy, jež po pádu ceny uhlí zkrachovala. Conuma všechny tři znovu otevřela a nyní zaměstnávají téměř 1000 pracovníků. Společnost nyní plánuje otevřít čtvrtý důl, nazvaný Hermannův projekt. „Očekáváme, že budeme moci těžbu zahájit na konci prvního čtvrtletí roku 2021,“ řekl generální ředitel Conuma Brian Sullivan.
Allegiance Coal hodlá otevřít důl Tenas poblíž Smithers. Důl by vyprodukoval 240 000 až 900 000 tun uhlí ročně a zaměstnával by 240 horníků. „Je to zajímavé, protože to není jedna z typických oblastí těžby uhlí, ale neznamená to, že jí nemůže být. Projekt Tenas má přístup k železnici a přístavům, což je „obrovská“ výhoda,“ řekl Tony Knutson, analytik společnosti Wood Mackenzie.
Vývoz metalurgického uhlí z provincie dosáhl v roce 2018 hodnoty 7,4 miliardy kanadských dolarů (cca 130 miliard korun), což znamenalo překonání rekordu z roku 2011, kdy vývoz uhlí dosáhl hodnotu 7,1 miliardy kanadských dolarů.
Po pádu cen uhlí v letech 2015 až 2016 poklesla hodnota vývozu uhlí z Britské Kolumbie o více než polovinu. Současné ceny uhlí se pohybují kolem 190 dolarů za tunu, což vysvětluje, proč firmy nyní prosazují expanze a projekty na zelené louce.
„Trh rozhodně dokáže absorbovat produkci dolů,” řekl Knutson „Potřebujeme nové projekty. V minulosti došlo k útlumu investic.“ Knutson dále uvedl, že Wood Mackenzie očekává, že ceny uhlí se poněkud zmírní na zhruba 150 dolarů za tunu, což je stále dost silné na to, aby podpořilo rozvoj nových dolů. Neočekává, že by se v nejbližší zopakoval náhlý cenový pád roku 2015, který šokoval průmysl.
Největším současným trhem pro metalurgické uhlí je nyní Čína, ale očekává se, že v dlouhodobém horizontu se klíčovým trhem stane Indie. Stojí totiž před budováním páteřní infrastruktury.
Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme