V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí

Bývalí horníci obdrží jednorázovou kompenzaci v hodnotě 10 tisíc zlotých.. Foto: wikipedia.org

Do konce roku 2017 dostane 235 tisíc bývalých polských horníkůkompenzaci za zrušené příděly tzv. deputátního uhlí. Každý z nich obdrží na základě zákona, který přijal 12. října polský parlament, částku ve výši 10 tisíc zlotých (zhruba 62 tisíc korun).

Na odškodněnívšak nebude mít nárok každý, navíc termín pro podání žádostí je velmi krátký. Pro návrh zákona hlasovalo 423 poslanců, jeden byl proti, 10 se zdrželo hlasování. Vládní návrh zákona společně s pozměňovacími návrhy byl podpořen parlamentními kluby PiS, Kukiz’15, Modern a PSL.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Ještě před schválením byl návrh zákona podpořen parlamentním výborem pro energetiku a státní pokladnu. Ten navrhl prodloužit lhůtu pro podání žádostí o náhradu škody z 10 na 21 dní. Jiné změny, které navrhla Občanská Platforma, nebyly přijaty.

Podle návrhu zákona bude na podání žádosti o vyplacení náhrady 21 dnů ode dne vstupu zákona v platnost. Občanská Platforma chtěla tento termín prodloužit do 15. prosince a také požádala o zvýšení počtu osob, které mají právo na odškodnění asi o 10 tisíc bývalých zaměstnanců těžebních společností.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu