Doba čtení:1 m, 5 s

V současnosti se na třech kontinentech pohybuje více než 130 autonomních damprů společnosti Komatsu. Ty za posledních deset let odvezly 2 miliardy tun materiálu bez jediné nehody. Jak fungují, se podívejte ve videu.

Společnost Komatsu vybavila své těžební nákladní vozy 830E, 930E a 980E systémem pro autonomní provoz. Fungují například v ropných píscích v Kanadě, v dolech v Austrálii či v Chile. Komatsu se svým systémem zaměřuje na čtyři sektory. Těžbu ropy z ropných písků, těžbu mědi, železa a uhlí.

Čtěte také:
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Vozidla obvykle obsluhuje jeden nebo dva operátoři pracující v kontrolním středisku, kde sledují zatíženost vozidel a provozují cykly nakládky a vykládky v dolech a lomech. Vozidla se mohou navzájem míjet po silnici, protože každý nákladní automobil má kolem sebe bezpečnostní obvod, který okamžitě vozidlo zastaví, když se dostane příliš blízko jinému objektu.

Komatsu uvádí, že náklady na přepravu nákladu pro uživatele systému Autonomous Haulage System (AHS) jsou sníženy až o 15% a celková údržba je o 13% nižší. Optimalizované automatické řízení také snižuje náhlé zrychlení a prudké řízení, což má za následek 40% zlepšení životnosti pneumatik ve srovnání s provozem s posádkou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech