Vládní poslanec: Hornictví potřebuje mít jistotu

Doba čtení:1 m, 18 s

Horník

Dneska už se uhlí netěží krumpáčem a lopatou a kolečky. Je to byznys, kde potřebujete dlouhodobě plánovat. Jsou to náročné, dlouhá léta připravované akce. Při projednávání novely horního zákona to řekl poslanec za Moravskoslezský kraj Josef Hájek (ANO).

„Nerostné bohatství je majetkem nás všech občanů ČR, a opravdu bychom si měli vážit, že můžeme být surovinově nezávislí na Rusku v této komoditě. To je pro mě v této chvíli v geopolitické situaci pro mě zásadní nebo velmi důležitý argument,“ uvedl Hájek, který mluvil rovněž o nutnosti řešení otázky limitů těžby.

Čtěte také: Wagner: Využijme uhlí, které máme

„Byl jsem na místě, a opravdu, je to o tom, že ti majitelé, respektive uhelné společnosti opravdu potřebují rozhodnout. Včera už bylo pozdě. Máme důl Bílina, máme důl ČSA, všichni víme, že na dole Bílina se to netýká žádných bourání baráků nebo vysidlování obyvatel,“ konstatoval poslanec.

Dodal, že u dolu ČSA je to složitější, je tam obec Horní Jiřetín. „Ale určitě apeluji na to, aby došlo k tomu, aby vláda rozhodla,“ zdůraznil Hájek, který rovněž připomněl, že v České republice chybí plán na případný útlum těžby. „V České republice jsme od roku 1989 zprivatizovali těžební průmysl. Dnes je už pozdě plakat nad rozlitým mlékem, ale měl jsem možnost ve své bývalé profesi být v Německu ve firmě RAG, která zůstala státním dolem. Německo se rozhodlo, že postupně svoji těžbu utlumí a zpracovalo si desetiletý program,“ řekl svým kolegům Hájek.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém
Sochor – Uhlí je jistota, plyn drahé riziko
Novela horního zákona odvede peníze z regionu