Doba čtení:1 m, 16 s
Koncern Volkswagen bude ve svých elektrárnách ve Wolfsburgu i nadále spalovat uhlí. Foto: wikipedia.org

Společnost Volkswagen plánovala, že v příštím roce začne ve svých dvou elektrárnách ve Wolfsburgu využívat plyn v rámci plánu odklonu od uhlí. Prudký nárůst cen spolu s ekonomickým a politickým tlakem na úsporu paliva vedl koncern VW k tomu, že již nakoupené zásoby plynu prodal a prozatím zůstal u uhlí.

Podle agentury Bloomberg prodal Volkswagen, největší evropský výrobce automobilů, kontrakty na 2,6 terawatthodin plynu. To by stačilo na provoz asi 200 000 běžných domů na plyn po dobu jednoho roku. Volkswagen prodejem výrazně vydělá. Ceny plynu se totiž nyní pohybují na mnohem vyšších úrovních než v době, kdy VW plyn odebíral, protože bezprecedentní energetická krize v Evropě zvyšuje ceny. Na základě posledních cen by VW mohl podle výpočtů agentury Bloomberg získat zisk ve výši přibližně 400 milionů eur, napsal server msn.com.

Uniper zvažuje arbitráž kvůli nižším dodávkám plynu

Předběžné nákupy – známé jako zajištění, které mají chránit před kolísáním cen – VW realizoval prostřednictvím dodavatele Wingas v Trading Hub Europe již v roce 2020, kdy se tržní cena pohybovala kolem 30 eur za megawatthodinu. Futures kontrakty na plyn se nyní na tomto uzlu obchodují za téměř 200 eur za megawatthodinu.

Další významný zisk přineslo na začátku roku koncernu i obchodování s dalšími komoditami. Automobilka zaznamenala zisky ze zajišťovacích pozic v komoditách, jako je nikl, které jí v prvním čtvrtletí zvýšily zisk o 3,5 miliardy eur.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa