Doba čtení:1 m, 6 s

Lídrem Pirátů pro volby do Evropského parlamentu bude Marcel Kolaja, který je europoslancem i nyní. Mezi jeho priority bude patřit takzvaná udržitelnost.

„Musíme nastavit politiku takovou, že ekonomika v Evropské unii bude mít přidanou hodnotu, a že půjde dohromady s udržitelností. Planetu máme jenom jednu a nenecháme si ji rozbořit oligarchy,“ citoval zeleně-socialistické záměry Marcela Kolaji portál iDnes (zde). Dvojkou kandidátky bude Markéta Gregorová, která bude také usilovat o druhé volební období. Do první pětice kandidátů se chce dostat i třetí současný pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Vondra: Energie nejsou banány

Výsledky pirátského hlasování tak dávají s předstihem jasnou odpověď na to, co se od nich dá v europarlamentu čekat. Pokud se tam dostanou. Není to asi nic překvapivého, protože třeba Peksa se vyprofiloval ve velmi hlasitého a nesmiřitelného příznivce unijních zelených nápadů (třeba zde a zde).

Ti, kteří chtějí i nadále platit za nápady spojené s Green Dealem a pak na ně doplácet, mohou mít po oznámení Pirátů jasno. Ale jasno mohou mít i ti, kteří chtějí, aby se fanatické klimatické tažení EU, které vývoj klimatu nijak neovlivní, začalo alespoň respektovat fyzikální a ekonomické zákonitosti. Bude opravdu zajímavé sledovat, jak se ke Green Dealu budou stavět kandidáti ostatních stran. Protože je to opravdu zásadní téma. A volby by mohly změnit postoj, které k němu má vedení EU.