Experti společnosti Camino Real Fuels, která těží hnědé uhlí v dole Eagle Pass na hranici USA a Mexika, si pochvalují, že velkostroj 4200 SM Wirtgen je ideální pro dobývání tenkých uhelných slojí. V tomto dole o rozloze 2 550 hektarů se hnědé uhlí nachází v tenkých vrstvách, z nichž některé mají tloušťku jen 15 centimetrů. Německý velkostroj 4200 SM Wirtgen dokáže velmi pečlivě oddělit uhlí od hlušiny.
„Pro selektivní těžbu je 4200 SM Wirtgen vynikající. V místě, kde těžíme, je uhlí v hloubce více než 18 metrů v několika vrstvách o celkové síle 6 metrů. Vrstva uhlí je mocná většinou 1,6 až 2 metry, ale někdy také jen 15 centimetrů,“ uvedl hlavní inženýr společnosti Camino Real Fuels John C. Duffey. Veškeré uhlí putuje vlakem do víceúčelové elektrárny v Coahuile v Mexiku na druhé straně hranice.
Čtěte také:
Ostravská lanovka bude místo uhlí vozit turisty
Michal vás seznámí s Ograbulemi
Velkostroj 4200 SM Wirtgen patří k největším důlním zařízením německé firmy a je určen k řezání měkkého materiálu, jako je hnědé uhlí nebo vápenec. Má výšku 6,53 metru, provozní hmotnost 204 tun. Pohání ho vysoce účinný vznětový motor o výkonu 1 194 kW. Frézovací buben je široký 4 200 mm a dokáže se dostat do hloubky až 830 mm. Během zpracování stroj zároveň drtí uhlí na maximální velikost 100 mm a pomocí dopravníku je nakládá do vozů.
„Nepotřebujeme žádné drtiče uhlí a to nám ušetří spoustu peněz. Zhruba 95 % uhelné vrstvy vytěžíme pomocí stroje 4200 SM Wirtgen, který pracuje 24 hodin denně. Zbytek, který se nachází v místech, kam se stroj nedostane, rozbijeme buldozery a naložíme na kolové nakladače,“ vysvětlil John C. Duffey.
„Stroje 4200 SM Wirtgen jsme koupili v roce 2014. Jejich technologie je nadstandardní, mají vynikající hydrauliku a řídicí systém. Nakládají uhlí zhruba o 30 až 40 % rychleji než starší modely, které před dvěma lety dosloužily. Ve srovnání s těžebními metodami používanými v minulosti získáváme uhlí s menším podílem jemných částí. Získané uhlí je velmi čisté, což snižuje náklady na praní,“ uvedl John C. Duffey.
Sídlo koncernu Wirtgen je v Německu. Společnost, která se specializuje na stavební a důlní frézovací stroje, zahrnuje 55 dceřiných firem a provozní závody má v Německu, Brazílii, Číně a Indii.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj