Z lomu čerpají čistší vodu

Na nový způsob čerpání bylo třeba upravit i technologii, kterou úsek odvodnění využívá. Foto: Severní energetická

Postup vnitřní výsypky lomu ČSA natolik zmenšil prostor pro hlavní čerpací stanici, že místo důlní vody čerpala spíše jen kaly. V úseku odvodnění Severní energetické našli řešení.

Hned vedle hlavní čerpací stanice jsme proto vytvořili jakousi předjímku, svým způsobem odkalovací nádrž nejprve s jedním a po odzkoušení i druhým vertikálním čerpadlem,“ popsal Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění Severní energetické a pokračoval: „Aby byla obě čerpadla dostatečně zásobená vodou, přidali jsme ještě navíc další čerpadlo. Voda nyní z jedné části hlavní čerpací stanice proudí do odkalovací nádrže, odtud se po usazení nečistot vrací zpět do jímky hlavní čerpací stanice a zde se odvádí potrubím do úpravny důlních vod. Aby tento systém mohl fungovat, museli zaměstnanci úseku odvodnění upravit vertikální čerpadla.

Čtěte také:
Největší proměnou projde společnost Coal Services
Jak se zachraňuje z komína elektrárny

Tento postup využil úsek odvodnění vůbec poprvé. Až doposud byl totiž pro hlavní čerpací stanici v nejnižším místě lomu, kam je odváděna veškerá důlní voda, dostatek místa. Tím, že bude potrubím proudit méně znečištěná voda, se ochrání i horizontální čerpadla.

Foto: Severní energetická

Hlavní čerpací stanice zůstane v nejnižším bodě lokality ČSA až do plánovaného ukončení těžby.  Vertikální čerpadla se už hýbat nebudou, horizontální technologie se v budoucnu posune o několik desítek metrů výš.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu