Doba čtení:1 m, 33 s

Jak se zkreslování a manipulace šíří světem, ukázaly dobře zprávy TV Nova z pátku 28. prosince.  Citovaná odborná studie zřejmě bez uzardění „smíchala hrušky a jablka“.

„Lidstvo začíná podle vědců čím dál více pociťovat dopady globálního oteplování. Deset největších katastrof vyvolaných změnou klimatu způsobilo jen letos škody za téměř dva biliony korun,“ uvedl s odkazem na britskou studii moderátor příslušný úsek hlavních zpráv TV Nova v pátek 28. prosince (ke zhlédnutí zde, čas 6:40). Následoval obrazem doplněný výčet příkladů různých katastrof.

Čtěte také:
O energetice v Evropské unii rozhodují diletanti
Auta budou muset snížit emise o třetinu

Hned na druhém místě televize ukázala požáry (čas 7:54) a přímo uvedla řecké požáry z léta 2018. Jenže ty nemá na svědomí změna klimatu vyvolaná člověkem. Pravděpodobně sice připadají na vrub lidské činnosti, ale té, jež se jmenuje žhářství, případně tupost či trestuhodná nedbalost.

„Je to každoroční jev a každý, kdo jezdí do Řecka, to ví. Na místech, kde by mohl být nějaký problém, jsou proto vždy už předem rozmístěna hasičská auta,“ citoval například iDnes Kateřinu Alevizaki z českého krajanského spolku (článek ne iDnes zde). Z jejího prohlášení je zřejmé, že letní požáry nejsou v zemi ničím výjimečným. Zpravodajství z července dostupné na českých webech popisuje celý souběh okolností, jež v zemi vedl k tak rozsáhlým škodám.

Že v letních měsících vznikají požáry v Řecku či v Kalifornii – což byl druhý příklad, jejž televize uvedla – je zkrátka dlouhodobý fakt. Není potřeba jej přičítat změněně klimatu, protože i bez toho nadělají tyto požáry dost velké škody.

V konečném důsledku takové zkreslování faktů, či snad zneužití lidských tragédií, jež rozsáhlé požáry provázejí, vede jen k tomu, že zprávy o stavu klimatu a lidském podílu na něm bere s rezervou stále větší množství lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa