Začal proces EIA k rozšíření polského dolu

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044.  Foto: wikipedia.com

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zveřejnilo doplněnou dokumentaci EIA k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów v Polsku nedaleko česko-polské hranice a zároveň ji rozeslalo všem dotčeným. Veřejnost, dotčené orgány a samosprávy mají na vyjádření 30 dní.

Proti plánům na polské straně se staví široká veřejnost i obce, obávají se nejen zhoršení životního prostředí, ale především ztráty vody. Ta už teď z příhraničních oblastí mizí i kvůli suchu. MŽP dostalo z Polska dokumentaci EIA k záměru už v únoru. Při kontrole ve spolupráci s Českou geologickou službou ale odhalili pracovníci ministerstva závažné nedostatky. „Především v chybějících relevantních informacích vztahujících se k vyhodnocení vlivu záměru na podzemní vody na území ČR,” uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Ministerstvo proto požádalo o doplnění dokumentace. Teprve teď je tak možné pokračovat v mezistátním procesu EIA. Všechny dotčené subjekty mají 30 dnů od zveřejnění na úřední desce Libereckého kraje na to, aby se k dokumentu vyjádřily.

Čtěte také:
Protesty proti rozšíření polského dolu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Na české straně jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích, z měst pak Hrádek nad Nisou. Největším nebezpečím jsou podle ministerstva možné dopady na povrchové i podzemní vody, zejména ohrožení zdrojů pitné vody v oblasti Hrádecka. Hrozí ale i zvýšení hluku a prašnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry