Doba čtení:1 m, 1 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Kraje mohou ode dneška žádat o takzvané kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové, které budou ekologické. Ministerstvo životního prostředí vyhlásí výzvu v objemu tří miliard korun. Celkem hodlá vyměnit 80 tisíc kotlů. Napsal server IHNED.cz.

„Až 85 procent nákladů půjde z Operačního programu Životní prostředí, zbytek bude hradit občan,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Cílem je zlepšení ovzduší, hlavně v zimě.

Kdy budou moct lidé o dotace zažádat, záleží podle Brabce na krajích. Některé prý mohou stihnout spuštění dotací už v této topné sezoně. Města přemýšlejí o dofinancování nákladů či jakési půjčce na výměnu kotle občanům z vlastního rozpočtu. Podle ministerstva o tom uvažuje Ostrava.

Dosud se díky kotlíkovým dotacím vyměnilo kolem deseti tisíc kotlů. Zhruba polovinou částky přispívaly kraje, druhá šla z ministerstva životního prostředí. Kotlíkové dotace byly poskytovány v Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Mohlo by vás zajímat:

Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise

Soumrak teplárenství nenastane

ČOI kontrolovala tuhá paliva

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků