Začíná evropská energetická bitva

Evropský parlament a Rada EU budou v příštích měsících schvalovat nové cíle a pravidla pro energetiku po roce 2020, které vešly ve známost jako zimní energetický balík. Foto: wikipedia.org

V Evropě se v příštích měsících bude svádět boj i o podobu české energetiky. Pokud zvítězí příliš ambiciózní evropské plány, bude se zřejmě muset změnit i tuzemská energetická koncepce. Tento názor zazněl na ostravském zasedání International Energy Clubu.

Státní energetickou koncepci vláda přijala přede dvěma roky. Stejně jako tehdy se i dnes objevují hlasy, že scénář české energetické budoucnosti by se měl přepracovat a upravit novým podmínkám.

Čtěte také:
ODS: Energetika potřebuje politickou shodu
ANO chce stavět jádro

Vláda by měla vyhodnotit koncepci po pěti letech, což připadá na rok 2020. „Do té doby ji nemá cenu otevírat. Situace a podmínky v energetice se od doby příprav koncepce nijak výrazně nezměnily,“ uvedl pro deník E 15 Pavel Šolc, člen představenstva ČEZ Distribuce, který ještě jako náměstek ministra průmyslu koncepci připravoval. Jiný názor má ale třeba předseda nově vytvořené Rady Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata.

Objevují se také pochybnosti plnění koncepce. „Vytratila se debata, jestli jsme vůbec schopni dokument jako Státní energetickou koncepci splnit v dnešní realitě. Politici by měli dostat analýzu, jaké ještě máme národní nástroje pro ovlivňování energetiky,“ řekl Tomáš Hüner, ředitel divize Energy Management v českém Siemensu.

Evropské plány vs. Česká realita

Podmínky, na nichž stojí česká energetická koncepce, se přitom mohou výrazně změnit už za pár měsíců. Evropský parlament a Rada EU budou schvalovat nové cíle a pravidla pro energetiku po roce 2020, které vešly ve známost jako zimní energetický balík. Tvůrci energetické koncepce vycházeli z dohody členských států z roku 2014, která stanovila, že EU do roku 2030 sníží skleníkové emise o 40 procent, zvýší podíl obnovitelných zdrojů na 27 procent a zlepší energetickou účinnost o 27 procent. Jenže už v zimním balíku Evropská komise zvedla cíl pro energetickou účinnost na 30 procent. Poslanci Evropského parlamentu chtějí jít ještě dál.

Evropu čeká velmi dramatická debata. Ta se bude v důsledku týkat i tak zásadních otázek, jako je svobodná volba energetického mixu, která je zakotvena v zakládajících smlouvách EU. „Vždycky jsme se snažili zachránit svobodu energetického mixu, ale zimní balíček ji oslabuje. Přitom na státech zůstává odpovědnost za bezpečnost a stabilitu dodávek,“ uvedl europoslanec Evžen Tošenovský.

Česko se bude příliš ambiciózním návrhům přicházejícím z Evropy bránit. „Cíl energetických úspor 30 procent se nám jeví nadsazený. Zvýšení o tři procenta bude stát daňové poplatníky devět miliard eur. Komise tvrdí, že se tyto investice do roku 2050 vrátí. Těžko to ale někdo spočítá,“ vysvětlil za ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství.

Bez uhlí to stále nejde

Evropská energetická debata bude zásadní i pro budoucnost uhlí. I když se o jeho konci mluví už dlouho, pořád není příliš viditelný. „I němečtí zastánci transformace energetiky na OZE už připouštějí, že bez hnědého uhlí to v Německu ještě dlouho nepůjde,“ upozornil šéf strategie EP Power Europe Jiří Feist.

Letošní zima jasně ukázala, že když přestane svítit slunce a foukat vítr, může se energetika založená na obnovitelných zdrojích dostat do potíží. „Sháněl se potřebný výkon všude. Najednou se začalo diskutovat o tom, že by Německo mělo mít k dispozici v klasických zdrojích výkon 80 tisíc megawattů pro pokrytí špiček. Otázka je, kdo to zaplatí,“ dodává Feist. Přitom Němci začnou brzy odstavovat jaderné elektrárny, čímž ztratí výkon 25 tisíc megawattů.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků