Společnost Westmoreland vyhlásila úpadek

Zástupci Westmoreland uvedli ve svém prohlášení, že provoz nebude přerušen a neexistují žádné důvody pro snížování počtu zaměstnanců. Ilustrační foto: pixabay.com

Jedna z nejstarších uhelných společností v USA na sebe podala žádost na ochranu proti úpadku kvůli poklesu poptávky a kvůli dluhům ve výši více než 1,4 miliardy dolarů.

Společnost Westmoreland Coal Co. sídlící v Coloradu, podala v rámci dohody o restrukturalizaci s nepojmenovanou skupinou věřitelů žádost o dobrovolnou ochranu u amerického konkurzního soudu v Houstonu.

Čtěte také:
USA k nám přesunou úřad pro energetiku
Indiáni chtějí zachránit uhelnou elektrárnu

Westmoreland, která provozuje doly v USA a Kanadě, je čtvrtou velkou uhelnou společností, která v uplynulých třech letech podala návrh na konkurz a připojila se k Peabody Energy Corp., Arch Coal a Alpha Natural Resources.

Zástupci Westmoreland uvedli ve svém prohlášení, že provoz nebude přerušen a neexistují žádné důvody pro snížování počtu zaměstnanců.

Po měsících konstruktivních a produktivních rozhovorů s našimi věřiteli jsme vypracovali plán, který umožní společnosti Westmoreland pracovat jako obvykle a firmu vrátí k dlouhodobému profitu,“ uvedl ve svém prohlášení dočasný generální ředitel Michael Hutchinson.

Uhelný průmysl se potýkal s poklesem poptávky v důsledku poklesu cen zemního plynu, růstu obnovitelných zdrojů energie a plánů některých států snížit nebo vyloučit uhlí ze svých energetických portfolií.

V USA nejsou budpvány žádné nové uhelné elektrárny a dva hlavní spotřebitelé uhlí, Čína a Indie, zrušili některé velké projekty, protože obě země usilují o snížení znečištění ovzduší.

Zástupci společnosti Westmoreland již v srpnu varovali, že klesající uhelný průmysl a významný dluh „vyvolávají značné pochybnosti o naší schopnosti platit naše závazky v okamžiku jejich splatnosti„, uvedla americká Komise pro cenné papíry a burzy.

Jak vyplývá z návrhu na konkurz, Westmoreland disponuje aktivy ve výši 770 milionů dolarů a zadlužení 1,4 miliardy dolarů. Jeden z jeho věřitelů je americký Úřad pro zaležitosti Indiánů, kterému Westmoreland dluží 1,8 milionu dolarů za licenční poplatky.

Westmoreland byl založen v roce 1854 v Pensylvánii. Má uhelné doly v Montaně, Wyomingu, Novém Mexiku, Ohiu, Severní Dakotě a Texasu a uhelnou elektrárnu v Severní Karolíně.

Doly, které Westmoreland vlastní v Kanadě, nejsou součástí podání bankrotu.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna