Zběsilou elektřinu z větru krotí nové transformátory

Elektřina z větrných elektráren na severu Německa způsobuje problémy Česku i Polsku. Foto: pixabay.com

Větrná energie vyrobená na severu Německa mnohokrát prověřila rozvodnou síť v České republice. U německého města Chemnitz jsou od ledna v provozu dva transformátory, které ve spolupráci s čtveřicí transformátorů na české straně zabraňují přetokům energie z Německa do ČR. Na německo-polské hranici se problém teprve řeší.

Stále větší instalovaný výkon větrných turbín na severu Německa znamená větší nároky na přenosovou soustavu v sousedních zemích. Německá společnost 50Hertz Transmission, která provozuje přenosovou soustavu ve východních zemích Německa, na začátku ledna zprovoznila dva obří transformátory PST (phase-shiftingtransformers – tedy transformátory s regulací fáze) na předměstí Röhrsdorf u města Chemnitz, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Němcům se Energiewende vůbec nedaří
Vedra v Německu připomněla důležitost uhlí

Nové transformátory jsou součástí společného česko-německého opatření, které má zabránit přetížení české sítě. Tuzemský provozovatel sítě ČEPS podobné transformátory zprovoznil v roce 2017 v Hradci u Kadaně. Čtyři transformátory PST vyrobené v Itálii vyšly ČEPS na 1,6 miliardy korun.

Němcům chybí tisíce kilometrů elektrického vedení

Obchodní ředitel 50Hertz Dirk Biermann vysvětlil, že část zelené elektřiny pocházející z větrných a solárních zdrojů na severu Německa se dostává k zákazníkům na jihu země často přes Polsko a ČR, protože největší ekonomice EU chybí dostatečné kapacity přenosové sítě. „Není to příliš chytré řešení,“ připustil. Nové transformátory mají pomoci optimalizovat využívání současných kapacit německé sítě.

Aby byl německý energetický obrat úspěšný, potřebuje země tisíce kilometrů nového vedení. Regulátor Bundesnetzagentur před nedávnem varoval, že dosud bylo realizováno jen 950 kilometrů. Pro úspěšnou „Energiewende“ je ale potřeba postavit trasy dlouhé 7700 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu