Doba čtení:3 m, 8 s
Milan Smutný upozorňuje, že politika dekarbonizace „znásilňuje“ trh s elektřinou. Foto: iUHLI

Cena elektřiny, která se propsala do cen všech produktů a služeb, byla, je a zřejmě nadále bude největším tahounem zničující inflace, která doslova „sežrala“ od prosince 2019 dosud více než třetinu příjmů, důchodů a úspor většiny Čechů, napsal v komentáři pro Svět hospodářství tiskový mluvčí think-tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

„V důsledku růstu regulovaných složek ceny se podle analýzy Svazu průmyslu a dopravy na hladině vysokého napětí zvýší cena elektřiny třem čtvrtinám všech podniků, v průměru to bude o 26,8 procenta. Ovšem těm energeticky náročnějším vyrostou až o 200 procent,“ upozornil Smutný s tím, že zvýšené náklady na elektřinu budou chtít podniky promítnout do ceny svých výrobků a služeb. Pokud ne, jejich další existence bude zásadně ohrožena.

Česká republika nemůže držet krok v dotační podpoře svých podniků např. s Německem. To dokazuje, že navzdory všem proklamacím žádný společný trh s elektřinou neexistuje. To, co trh znásilňuje a vlastně zcela degraduje, je politika dekarbonizace, tedy náhrady emisních zdrojů energie, jako jsou hlavně uhlí, ale také z poloviny proti němu i emisní zemní plyn, neřku-li jeho zkapalněná podoba LNG, která vinou způsobu těžby frakováním a zaoceánskou dopravou je emisně vinou úniku metanu pro planetu ještě škodlivější než uhlí,“ uvedl Smutný, který zároveň upozornil, že experti a někteří politici už docházejí k jasnému závěru: Buď zásadně zrevidujeme ideologii Green Deal a její naplnění legislativním balíčkem Fit for 55, např. pozastavením platnosti zničujících spekulativních emisních povolenek, nebo se zhroutí naše energetika a s nimi i celá ekonomika a společnost.

Aliance české energetiky podepsala memorandum s EDF

„Politici neříkají svým občanům pravdu, že kontinuální zdražování elektřiny je vepsáno přímo do DNA zelené ideologie EU. Česko s výjimkou jaderné politiky doslova opisuje Německo v tom, že klíčovým prvkem elektroenergetické soustavy by měly být tzv. OZE, tedy v Česku dominantně soláry, a poté i tlak na větší počet větrných turbín. Ovšem soláry a větrníky v ČR fungují jen 10 %, respektive 20 % z celého roku. A co ten „zbytek“? Dovoz z Německa, jež má v zimním období zásadní nedostatek stabilní elektřiny? Levná elektřina z OZE je nesmyslný pojem, protože do nákladů na jejich zřízení je nutno započítat i záložní zdroje, tedy stále i v Německu uhelné a plynové elektrárny. K tomu jako ten nejhorší finanční faktor obrovské náklady na posílení a vysoce náročnou správu sítě, včetně záložních a systémově podpůrných zdrojů. Vzestup cen pro ČR v podobě růstu regulovaných položek od ledna 2024 je jen závdavkem pro příští roky, protože astronomické náklady na sítě budou doslova devastovat ceny elektřiny v mnoha dalších letech,“ varuje Smutný.

Když se všichni oprávněné ptají, jak z toho marasmu ven, stačí se podle něj podívat na příklad členské země EU Francie, souseda Německa.

Jak to, že pro něj neplatí nějaký společný evropský trh deformovaný sebevražednou německou Energiewende? Je to příklad ekonomické a politické síly Francie? Nebo francouzská vláda lépe prosazuje legitimní národní zájmy zvláště v energetice? V polovině listopadu se podle zprávy agentury Reuters francouzská vláda a elektrárenská společnost EdF podepsaly dohodu o budoucích cenách elektřiny, dominantně tvořené výrobou z 56 francouzských jaderných reaktorů. Tato dohoda má ochránit spotřebitele před cenovými šoky a zároveň umožnila EdF pokrýt výrobní náklady, údržbu stávajících a výstavbu nových jaderných reaktorů. Od roku 2026 dohoda stanoví cenu elektřiny pro francouzské domácnosti a firmy na příštích 15 let na 70 eur za megawatthodinu (MWh), tedy v přepočtu 1,70 Kč za 1 kWh. To je jasný signál pro všechny hráče na trhu s energií ve Francii, aby se tímto cenovým příkladem řídili. Pro všechny účastníky trhu tak vzniká dlouhodobá strategie a podmínky pro stabilitu,“ napsal Smutný s tím, že stejně se musí chovat i Česko.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa