Zeman v Německu podpoří Křetínského

Prezident Miloš Zeman v Německu nejspíš promluví ve prospěch uhlí. Foto: wikipedia.org

Němci intenzivně řeší budoucnost uhlí. Vládě poradí speciální komise. Výsledek zajímá i českého miliardáře Daniela Křetínského, kterého by měl v Berlíně podpořit i prezident Miloš Zeman.

Německo těží nejvíce hnědého uhlí na světě a stále se z něho vyrábí více než pětina elektřiny, dalších 14 procent připadá na uhlí černé. Odpůrci uhlí však volají po rychlém útlumu. Nebude-li jeho spalování radikálně omezeno, Německo nesplní cíle ve snižování emisí oxidu uhličitého. Zvláště když se nejpozději v roce 2022 mají ze sítě odpojit poslední jaderné bloky, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Křetínský pod palbou německých Greenpeace
Zlikvidují Němci Evropu klimatickým bojem?

Z plánovaného útlumu uhelné energetiky ale mají velké obavy lidé v západoněmeckém Porúří, v bývalé NDR jsou to středoněmecký revír zahrnující část Saska a Saska-Anhaltska a dále Lužice, region zaujímající jižní Braniborsko a východní Sasko. Na těžbě hnědého uhlí v Německu přímo a nepřímo závisí přes 70 tisíc pracovních míst.„Útlum těžby uhlí znamená nejhlubší zásah do struktury německé energetiky se značnými sociálními dopady,“ uvedl spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier.

Spolková vláda pro plánovaný odklon od uhlí (německy Kohleausstieg) sestavila jednačtyřicetičlennou komisi. Sedí v ní zástupci státu, podnikatelů, odborů, ekologů i vědců. Jejich úkolem je předložit politikům do konce letošního roku plán postupného utlumování těžby, včetně návrhu na investice.

Při posledním jednání komise zazněl názor, že poslední uhelné elektrárny by v Německu mohly skončit v období 2035–2038.To vyvolalo v komisi značnou nevoli. „Prvořadým úkolem komise je nejprve doporučit vládě potřebná strukturální opatření v uhelných regionech tak, aby tam lidé měli jasnou perspektivu. Teprve potom bude možné diskutovat o termínech útlumu,“ reagoval prezident Spolkového svazu německého průmyslu Dieter Kempf.

Zeman uhlí podpoří

Německé uhlí zajímá i české podnikatele. Do hnědouhelných revírů v bývalé NDR investoval především Energetický průmyslový holding Daniela Křetínského. Promluvit ve prospěch EPH, a tedy proti možnému konci uhlí v Německu by měl podle informací Hospodářských novin během své návštěvy v Berlíně tento týden také prezident Miloš Zeman.

Setká se s Dietmarem Woidkem, ministerským předsedou spolkové země Braniborsko, kde Křetínský vlastní hnědouhelné doly a tepelné elektrárny. Prezident Zeman bude mít příležitost zapůsobit také přímo na kancléřku Merkelovou, s níž bude jednat v berlínském kancléřství. Agentura Reuters v květnu informovala o zájmu EPH o další hnědouhelné akvizice v Německu. Křetínského firma tehdy projevila zájem o rozšíření vlastního portfolia o provozy, kterých se velké evropské energetické firmy zbavují v rámci snahy o snižování vlastní závislosti na fosilním palivu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu