Zisk z povolenek spolyká zelená energie

Soláry sk wikipadia org

Obnovitelné zdroje dostávají na dotacích stále více peněz, vláda na ně proto zřejmě použije i výnosy z prodeje emisních povolenek. Foto: wikipedia.org

Zelená energie spolyká každoročně více a více peněz. Stát však nechce příliš navyšovat účty odběratelům elektřiny ani ubírat ze státního rozpočtu, Ministerstvo průmyslu proto plánuje rozdíl zalepit miliardami z prodeje emisních povolenek.

Zatím se podpora solárním, větrným či vodním elektrárnám hradí ze dvou zdrojů. Z celkové částky 44,5 miliardy korun, která na zelenou energii letos padne, zaplatí část všichni odběratelé v konečném vyúčtování elektřiny. Takto se podle předpokladů ministerstva a Energetického regulačního úřadu podaří pokrýt zhruba 21 miliard z celkové sumy. Zbytek se stejně jako v minulých letech dorovná ze státního rozpočtu, napsala MF Dnes.

Čtěte také:
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?

V minulosti vláda udělala kroky, které neumožňují ani jednu z položek příliš navyšovat. Výše příspěvku v ceně elektřiny je od roku 2014 zastropována na 495 korunách za megawatthodinu. Zároveň se kabinet loni dohodl, že státní dotace nepřekročí 23 miliard korun.

Zelená elektřina bude nicméně v budoucnu každý rok potřebovat stále větší částku. Pro většinu nových zdrojů je sice už dotace zastavená, nárok na příspěvek však stále má například kombinovaná výroba elektřiny a tepla a další typy šetrné výroby, které se z pohledu vlády vyplatí podpořit. Vedle toho se podpora stávajícím zdrojům každoročně mírně navyšuje zhruba o dvě procenta.

Celková podpora zelené energie by podle výhledu měla do roku 2020 narůst na necelých 51 miliard korun, takže v konečném vyúčtování bude několik jednotek miliard chybět.

Z predikce dalšího vývoje potřeb finančních prostředků na provozní podporu elektřiny a provozní podporu tepla z obnovitelných a dalších podporovaných zdrojů energie na období do roku 2020 je zřejmé, že součet finančních zdrojů (…) nebude od roku 2017 postačovat k zajištění financování,“ uvádí ministerstvo v materiálu pro vládu.

Rozdíl plánuje resort pokrýt výnosy z prodeje emisních povolenek, které se pohybují okolo šesti miliard korun ročně. Ty doposud směřovaly ve velké míře do státního rozpočtu a Státního fondu životního prostředí, kde se z nich financovaly dotační programy na zateplení a úspory energií v čele s populární Novou zelenou úsporám.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru