Dnes v poledne nastoupil do funkce ministra průmyslu a obchodu dosavadní předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček, který nahradil Martu Novákovou. Jaké budou jeho energetické priority?
Ještě tento týden absolvuje Havlíček schůzku se zástupci těžařů, aby projednali podobu novely horního zákona. Tato schůzka naváže na jednání s premiérem Babišem, které proběhlo minulý týden. Babiš se na něm vyjádřil ve smyslu, že je ochoten nechat doběhnout pětileté moratorium výměnou za pojistku, že těžaři budou garantovat tvorbu rezerv na sanace a peníze budou skončení těžby opravdu k dispozici. Nyní se budou dohadovat podrobnosti. Sám Havlíček se zatím k problematice konkrétněji nevyjádřil s tím, že si musí nastudovat detaily. Pro Českou televizi ale uvedl, že stabilita podnikatelského prostředí je jednou z jeho priorit.
Čtěte také:
Jakou stopu nechá Nováková v energetice?
Schillerová couvá z platné dohody, svazy se bouří
Více nový ministr naznačil ohledně budoucnosti české jaderné energetiky. Ze zájemců o možnou stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany by se podle něj neměl dopředu nikdo vylučovat, tedy ani Rusko a Čína.
„V tuto chvíli nemůžeme vyřazovat nikoho. Bylo by to strategicky a obchodně nešťastné. Musíme říct podmínky případného dalšího tendru a teprve poté začít jednat se všemi zájemci a následně vyhodnotit, jestli splňuje podmínky, nebo ne,” uvedl Havlíček, kterýjádro považuje za zásadní v budoucím energetickém mixu. Kvůli plánované stavbě nového bloku chce co nejrychleji uzavřít s energetickou skupinou ČEZ smlouvy o fázi číslo 1. Termín si dal do podzimu.
Stát bude podle Havlíčka v plánování budoucí energetické koncepce muset vzít v úvahu řadu aspektů – bezpečnostní, cenový, geografický, rozvoje nových technologií, ekologický, energetickou nezávislost i klesající zásoby uhlí. Souhlasí zároveň s novelou energetického zákona, která vyloučila z podpory velké solární zdroje. Prioritou pro Česko je podle něj jádro a minimálně 20 procent energie z obnovitelných zdrojů. Otázkou podle Havlíčka ale je, za jakých pobídek. „Já tvrdím, že za minimálních pobídek. Věřme více trhu. Je tady řada subjektů, které chtějí investovat,” uvedl.
Solární energie, které stojí Česko 44 miliard korun ročně, se podle něj budou specifickými pobídkami podporovat minimálně. „Prapůvod pobídek nebyl možná myšlen špatně, ale zvrhlo se to do situace, že to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí porevoluční historie, které ovlivnilo celou jednu generaci ceny za energie. Účet je neuvěřitelný a všichni, kdo se pod to podepsali, nesou obrovskou odpovědnost,” řekl nový ministr.
Karel Havlíček (* 16. srpna 1969) je český podnikatel, ekonom a propagátor malého a středního podnikání, inovací a technologií.Vystudoval obor pozemní stavby na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze, v roce 1998 pak získal titul MBA na PIBS při Manchester Metropolitan University. Doktorské studium oboru ekonomika a management dokončil v roce 2004 na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze (získal titul Ph.D.), kde se rovněž na Fakultě financí a účetnictví v roce 2014 habilitoval na docenta.
V letech 1991 až 2001 byl šéfem firmy Elcom. Následně v letech 2001 až 2007 pracoval na pozici obchodního ředitele firmy Sindat, v roce 2007 se stal jejím generálním ředitelem a od roku 2015 je jejím majoritním vlastníkem s podílem 58 %. Skupina Sindat sdružuje firmy podnikající v oblasti středního průmyslu a nových technologií.
Od roku 2010 zastává pozici předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterou v roce 2000 spoluzakládal. Od roku 2014 je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a od roku 2018 je jejím místopředsedou. Zasedá dále ve vládní Radě pro veřejné investování, Podnikatelské radě, Řídícím výboru pro implementaci Exportní strategie ČR nebo v poradních výborech CzechInvest a CzechTrade.
Karel Havlíček je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase se věnuje rodině a je velkým fanouškem rockové a folkové hudby, o níž příležitostně píše články. Hovoří anglicky, německy, rusky, španělsky, částečně francouzsky a čínsky.
Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje