Doba čtení:1 m, 49 s
Premiéra Babiše nepochybně čeká velký tlak z americké strany. Koláž: iUHLI

Andrej Babiš bude s Donaldem Trumpem v Bílém domě probírat několik témat. Jedním ze zásadních bude energetika. Konkrétně americké nabídky dodávek plynu a výstavby jaderných bloků. Jak český premiér zareaguje na americký tlak?

Energetika hrála zásadní roli už při posledním přijetí českého premiéra v Bílém domě v roce 2011. Barack Obama se tehdy u Petra Nečase zajímal zejména o tendr na dostavbu Temelína. Dnes přijde tlak znovu. Tehdejší zakázka byla zrušena a vláda vypsala novou. Společnost Westinghouse, jeden z hlavních zájemců, sice mezitím přešla do rukou vlastníků z Kanady, ale USA ji stále považují za „svou“ a na její podporu nepochybně nasadí diplomatické páky. Zájem americké strany má být dokonce ještě větší, než minule.

Čtěte také:
Potřebujeme stavět jádro? O tom se nediskutuje
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Problém je, že v Česku stále nepanuje shoda, jak se má výstavba nových bloků financovat. Ozývají se i hlasy, že je výstavba ekonomicky nesmyslná. Varovné jsou i signály ze zahraničních projektů výstavby jaderných elektráren, které se dramaticky zpožďují a prodražují. Například nový reaktor finské jaderné elektrárny Olkiluoto měl být spuštěn už v roce 2009, stále však nefunguje. Stavba se mezitím prodražila téměř trojnásobně. Podobný příběh se odehrává u výstavby nových bloků ve slovenských Mochovcích. Němci se rozhodli jadernou energetiku opustit úplně, zásadně proti jádru je i Rakousko.

Američané chtějí do Evropy rovněž dovážet svůj plyn. Proto jsou také předním kritikem výstavby plynovodu Nord Stream 2. Jde o velkou světovou hru na politické, ekonomickém i energetickém poli.

Uvidíme, jak se k věci postaví premiér Babiš. Až doposud sice prosazuje výstavbu nových jaderných bloků, vzhledem k nejasnému financování je však na své poměry poměrně zdrženlivý. Bude zajímavé sledovat, zda po schůzce s Trumpem nezačne více tlačit. V každém případě by však měl mít na paměti, že jeho úlohou je hájit české zájmy, mezi než nepochybně patří i zajištění energetické bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny a tepla pro české domácnosti i firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa