Doba čtení:1 m, 8 s
Satelit MethaneSAT už je ve vesmíru a v současnosti probíhá kalibrace detektorů. Foto: methanesat.org

Americký inženýr a podnikatel Tony Fadell je často označovaný za „otce iPodu“. Nyní je předsedou programu MethaneSAT, jehož cílem je vypustit satelit schopný hledat metanové úniky. Metan je jako skleníkový plyn je až 80× silnější než CO2.

Dosud neexistoval způsob, jak celosvětově monitorovat místa, odkud metan uniká. Pomocí družic se doposud monitorují úniky pouze oxidu uhličitého. Prvním programem, který se zaměřuje na metan, je právě MethaneSAT. Fadell nedávno prozradil, že satelit MethaneSAT už je ve vesmíru a v současnosti probíhá kalibrace detektorů. První výsledky budou dostupné ještě v červnu, napsal server zive.cz.

Nová regulace zdraží plyn. Zatím se neví o kolik

„Věříme, že globální oteplování můžeme zpomalit až o 30 % jen tím, že budeme sledovat úniky metanu a vyřešíme je. Po identifikaci zdroj úniku můžeme úniky metanu zcela zastavit. Věříme, že tím můžeme globální oteplování zpomalit až o 30 %,“ uvedl Fadell.

Zdroje emisí CO jsou viditelné, protože jsou často spojeny s kouřem. Ale když z půdy ve velkém uniká metan, lidské oko ho nevidí. Takové úniky jsou po celé planetě a nejčastěji jsou spojeny s ropným a plynovým průmyslem. Druhým největším producentem metanových emisí je zemědělství, další na seznamu jsou skládky. „Náš satelit pokryje všechna tato místa,“ popsal Fadell.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa