Babiš kritizoval Gretu za agresivní hysterii

Účast Andreje Babiše ukazuje, že Česko nebere problematiku vývoje klimatu na lehkou váhu.. Ilustrační foto: vlada.cz

Český premiér Andrej Babiš ve svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že se změnou klimatu musí bojovat celý svět. Dosud tak podle něj činí jen málo zemí.

Babiš sál OSN ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Dodržování klimatických závazků všemi státy je podle Babiše nezbytné, ale dosud tak činí jen málo zemí, i když sliby učinil takřka každý. Změny ale musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Boji proti klimatu padne za oběť i příroda
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné. Slunce a vítr v současné době poskytují méně než jedno procento světové energie. V současnosti vyžadují dotace 129 miliard dolarů ročně. Ty budou podle stávajícího plánu navíc nadále stoupat. Proto Česko sází na jádro. „Moje země nemá jinou možnost než jádro,“ prohlásil.

Babiš v projevu zmínil i švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která v pondělí na klimatickém summitu ve velmi emotivním proslovu zkritizovala světové vůdce za jejich nečinnost v boji proti změnám klimatu. Babiš si není jist, zda její teatrální, hysterická až agresivní řeč povede k racionální diskuzi. Na to, že radikální aktivismus společnosti více rozděluje, než přispívá k věcnému řešení, upozornil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Předseda české vlády zároveň upozornil, že problémem lidstva není jen klima. „Nesmíme však zapomínat na to, že přes 800 milionů lidí stále hladoví, přibližně 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě, jen tento rok zemře dalších téměř pět a půl milionu dětí mladších pěti let,” zdůraznil.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků